Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri KAI, Filipinler ile Surion görüşmelerine başladı

KAI, Filipinler ile Surion görüşmelerine başladı

0

Jane’e göre Kore Havacılık ve Uzay Sanayi (KAI), KUH-1 Surion çift motorlu helikopterinin potansiyel satışı konusunda Filipinler ile görüşmelere başladı.

Yakın zamanda ihracat siparişlerini güvence altına alan platformun, Filipin Hava Kuvvetleri’nin (PAF) taarruz-genel maksat helikopteri (CUH) gereksinimi için konumlandırıldığına inanılıyor. Bir şirket sözcüsü teklifle ilgili ayrıntıları vermezken, KAI’nin Filipinler ile olası bir sözleşme hakkında “teknoloji görüşmeleri” başlattığını belirten raporları doğruladı.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, 2018’in başlarında yaptığı açıklamada Surion helikopterinin, hükumetin Kanada’dan 16 yeni Bell 412EPI orta sınıf yük helikopteri tedarik etmek üzere imzalanan anlaşmayı feshetmesinin ardından şartları yerine getirmesi muhtemel bir yarışmacı olduğunu söyledi.

Bell sözleşmesi Şubat ayında imzalandı. Kısa bir süre sonra Kanada hükümeti, helikopterlerin Güneydoğu Asya ülkelerindeki isyancılara yönelik saldırı kampanyalarında kullanılacağından endişe duydu. Bu gelişmeler, Filipin Milli Savunma Bakanlığı’nı (DND) ihale iptaline yönlendirdi.

CUH (combat-utility helicopter) Programı taarruz helikopteri seçeneği için ayrıca TAI T-129 ATAK helikopteri için teklif verdi. Filipin Milli Savunma Bakanlığı’ndan, Arsenio Andolong’a göre, Filipin Hava Kuvvetleri’nin (PAF) teknik çalışma grubunun tavsiyesi üzerine T-129 ATAK’ın satın alınması söz konusu olabilir.

Eğer Filipinler’de başarılı olursa, KAI’nın Airbus ile işbirliği içinde geliştirdiği Surion’un muharebe destek misyonları için optimize edilmesi gerekiyor.

Bazı parçaları Türkiye’de üretiliyor

KUH-1 Surion helikopterlerinin orta gövde ve burun kısmını Türkiye’de üretiliyor. 2018 yılı Şubat ayında Çoşkunöz Savunma ve Havacılık tarafından ilk sevkiyatı yapılan KUH Surion helikopterinin orta gövdesi, Kore KAI firmasında diğer bölümleri ile başarılı bir şekilde birleştirildi. TAI’nin de burun kısmını ürettiği proje kapsamında CSH’ın üreteceği 60 adet genel maksat helikopter gövdesi için, program 2026’ya kadar devam edecek.

Güney Kore, envanterindeki bazı Sikorsky UH-60 Black Hawk helikopterlerini KUH-1 Surion helikopterleri ile değiştirmeyi planlıyor. Şu ana kadar 66 adet üretilen helikopter ayrıca Güney Kore’de polis teşkilatı ve itfaiye birimleri tarafından da kullanılıyor.

Teknik Özellikler
Uzunluk 19 m
Yükseklik 4.50 m
Rotor Çapı 15.80 m
Seyir Hızı 279 km/s
Tırmanma Oranı 8.50m/sn
Servis İrtifası 15.060 ft (4590 m)
Azami Kalkış Ağırlığı 8.709 kg
Uçuş Menzili 419 nmi (775 km)
Motor 2 × Hanwha Techwin General Electric T700/701K 1915 shp
Kapasite – Askeri 2 Pilot + 2 Silahçı+ 9 Asker
Kapasite – Genel 2 Pilot + Yolcu

Dış Haberler Editörü

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

ABD, Japonya’ya 23 milyar dolarlık devasa olası F-35 satışını onayladı

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Yabancı Askeri Satışlar (FMS) kanalı ile …