Hobart sınavı geçti

0

Kraliyet Avustralya Donanması’nın göz bebeği Hobart sınıfı hava savunma destroyeri ABD Donanması ile savaş sistemi yeterlilik denemeleri (CSSQT) olarak bilinen bir diz silah ve sistem değerlendirmelerini tamamlayarak çok önemli bir kilometre taşını geride bıraktı.

Avustralya’nın birinci sınıf hava savunma muhribi HMAS Hobart denemelerde kooperatif filo bölgesi hava savunma operasyonlarını yürütme kabiliyetini başarıyla gösterdi. Denemeler, yüksek yoğunluklu muharebe operasyonlarında Kraliyet Avustralya Donanması’nın ABD Donanması ile birlikte çalışma kapasitesini doğruladı.

Anti-gemi füzelerine, savaş uçaklarına ve yüzey tehditlerine karşı kaçış manevraları ve çeşitli savaş senaryoları içeren denemeler, 2018 sonunda ABD’nin Batı Kıyısı açıklarında açıklanmayan bir bölgede tamamlandı.

Gerçekleştirilen testler sırasında Hobart’tan fırlatılan ESSM füzesi)

Kasım 2018’de HMAS Hobart ayrıca ABD’nin Arleigh Burke sınıfı destroyeri USS Jhon Finn ile hava savunma muhriplerinin parçası olduğu İşbirliği Katılım Yeteneği (CEC) sensör ağını doğrulamak için yapılan denemelerin bir parçası olarak güvenli veri bağlantıları kurma yeteneğini de sergiledi.

Bu testlerin tamamlanması, hava savunma muhribinin Avustralya Savunma Gücü’ne (ADF) ve özellikle de ABD Deniz Kuvvetlerine yönelik düşman uçaklarına ve hassas güdümlü cephanelere karşı çok katmanlı ve işbirliğine dayalı denizde savunma sistemi sağlama yeteneğini doğrulamıştır.

Hobart sınıfı muhripler ABD’nin Aegis savaş yönetim sistemini kullanıyor. Savaş yönetim sistemi ile Lockheed Martin ve Raytheon üretimi AN/SPY 1D(V) faz dizili radarı ve Northrop Grumman AN / SPQ-9B yüzey arama radarları kullanılıyor.

İspanyol Alvaro de Bazan sınıfı tasarımı üzerine şekillenen Hobart sınıfı muhrip 7 bin ton deplasmana, 147,2 metre uzunluğa ve 18,6 metre genişliğe sahip. 48 hücreli Mark 41 dikey atış sistemine (VLS) sahip olan gemi hava savunma kabiliyeti için VLS sisteminden RIM-66 SM-2 ve RIM-162 ESSM hava savunma füzeleri fırlatabiliyor. Gemi yakın hava savunma için bünyesinde Phalanx CIWS bulunduruyor. Gemide yüzey hedef ve tehditlerine karşı 2×4 adet Harpoon satıhtan satha füze, 2 adet  25mm M242 Bushmaster top bulunan Typhoon uzaktan komutalı silah sistemi ve bir adet 5″/54 kalibre Mark 45 (127mm) top bulunuyor. Denizaltı savunma harbi (ASW) için MH-60R Seahawk helikopteri bulunan gemide 2 adet Mark 32 Mod 9 (MU90 Impact torpidoları kullanılıyor) 2 tüplü torpido atıcısı bulunuyor.

İlgini Çelebilir!

Avustralya’da ABD öncülüğünde oluşturulan Körfez’deki ‘Denizcilik Güvenlik Misyonu’na katılacak

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Avustralya’nın bölgede İran’la yaşanan gerginlikler s…