Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Hollanda’dan multi milyarlık Deniz Kuvvetleri Planı

Hollanda’dan multi milyarlık Deniz Kuvvetleri Planı

0

Hollandalı De Telegraaf gazetesi Perşembe günü yaptığı açıklamada, Hollanda Deniz Kuvvetleri için milyarlarca avroluk bir yatırım planının gündemde olduğunu bildirdi.

İki Karel Doorman sınıfı fırkateyn modernize edilecek. Altı mayın avlama gemisi de kısmen insansız sistemler ile değiştirilecek. Yeni hava savunma füzeleri, torpidolar ve toplarında dahil olduğu bir program ile dört hava savunma ve komuta fırkateyninde tam bir modernizasyon yapılacak.

De Zeven Provinciën sınıfı HNLMS Evertsen fırkateyni

Savunma Bakan Yardımcısı Barbara Visser konuyu Perşembe günü Alt Meclis’e resmen bildirdi. Denizaltıların değiştirilmesinin ötesinde toplamda 6.5 milyar avroluk bir yatırımı içermekte ve bunun için 2.5 milyar avro daha ek tahsis edilmekte.

Fırkateynler donanmanın omurgasıdır ve bu nedenle bunların değiştirilmesi zorunludur. Güçleri nedeniyle denizde güvenliği, ulusal topraklarının ve müttefiklerinin savunmasını ve sınırsız deniz taşımacılığını sağlarlar. Hava savunma ve komuta fırkateynlerinin hava savunmasında uzmanlaştığı yerlerde, Karel Doorman sınıfı fırkateynler, NATO’nun büyük bir ihtiyaç duyduğu bir yetenek olan denizaltı savaşı için tasarlandı. Mücadele operasyonlarına ek olarak, örneğin, terörle mücadele, uyuşturucu ve korsanlık kontrolü ve acil yardım sağlanması için de fırkateynler uygundur.

Hollanda Donanmasının ilk yeni fırkateyninin 2025’ten itibaren faaliyete geçmesi bekleniyor.

Karel Doorman sınıfı HNLMS Van Speijk fırkateyni

Mevcut çok amaçlı fırkateynler HNLMS Van Speijk ve HNLMS Van Amstel, 1991 ve 1995 yıllarında servise girdi ve 25 yıllık servis ömrü olan bu gemiler 2024’e kadar yeni fırkateynler ile değiştirilecek.  Karel Doorman sınıfı fırkateynlerin değiştirilmesi Visser’e göre 1 ila 2,5 milyar avroya mal olması ön görülüyor.

Büyük satın alma planlarından biri ise ikinci bir lojistik destek gemisi. Yeni bir gemi için 250 milyon ila 1 milyar avro tahsis edilecek.

Ayrıca bir savaş destek gemisi bulunan Hollanda Donanması için bir gemi daha sipariş edilecek. Lojistik destek gemisi gibi savaş destek gemisi için de 250 milyon ila 1 milyar avro tahsis edilecek.

Hollanda Donanması altı adet Alkmaar sınıfı mayın tarama gemisine sahip. 1980’lerde Belçika ve Fransa ortak programı ile geliştirildi ve inşa edildi ancak artık ömürlerinin sonlarına geldiler. Altı Hollandalı mayın tarama gemisinin değiştirilmesinin bedeli 1 milyar avronun altında olacak.

Parlamentoya göre, Hollanda Kraliyet Donanması için önümüzdeki yıllarda savunma bakanlığı tarafından planlanan bir dizi diğer satın almalar şunları içeriyor:

  • Karel Doorman sınıfı fırkateynler için yeni nesil hava savunma füzeleri: 250 milyon – 1 milyar avro;
  • Torpidolara karşı Softkill savunma sistemi: 100-250 milyon euro;
  • De Zeven Provinciën sınıfı fırkateynler için yedek 127mm top; 100-250 milyon euro;
  • Yedek Harpoon füzeleri: 100-250 milyon euro;
  • Yedek Goalkeeper CIWS sistemi: 100-250 milyon euro.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ÇAFRAD, TF-2000 muhribini bekliyor

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının en kritik ihtiyaçlarından olan TF-2000 Hava Savunma Harbi …