Anasayfa Türk Savunma Sanayii Ürünleri Havacılık ve Uzay Sistemleri Hürkuş-B: Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı

Hürkuş-B: Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı

Hürkuş-B: Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı için yorumlar kapalı

HÜRKUŞ projesi kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin eğitim uçağı ihtiyacına cevap verecek ve dünya pazarında pay sahibi olabilecek özgün bir eğitim uçağının yurtiçi imkanlar kullanılarak tasarımı, geliştirilmesi, prototip üretimi ve uluslararası sertifikasyonunun gerçekleştirilmesi amaçlanmakta.

TUSAŞ (TAI) tarafından yürütülmekte olan proje kapsamında 2 adet prototip eğitim uçağı, 2 adet yer uçağı ve Teknik Veri Paketinin hazırlanarak teslim edilmesi planlandı.

İki prototipi de tamamlanan HÜRKUŞ uçağı 11 Temmuz 2016 tarihinde SHGM’den “TT32 Uçak Tip Sertifikası” aldı. Aynı gün içinde Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) tarafından SHGM’nin Sertifikası tüm Avrupa ülkeleri için geçerli kılındı. Böylece HÜRKUŞ, Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi’nden tip sertifikası alan ilk Türk uçağı oldu.

26 Eylül 2013 tarihinde yapılan SSİK’te, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın 15 adet yeni nesil temel eğitim uçağı ihtiyacının karşılanması amacıyla TAI ile HÜRKUŞ uçaklarının seri üretimini öngören teklifi üzerinden sözleşme görüşmelerine başlanması kararlaştırıldı. Bu karar sonrası yapılan çalışmalar ve görüşmeler sonucunda 26 Aralık 2013 tarihinde HÜRKUŞ-B Sözleşmesi imzalanmış olup üretim ve montaj işlemleri devam etmekte.

HÜRKUŞ-B olarak adlandırılan uçaklar, askeri temel eğitim uçağı ihtiyaçlarına uygun olarak ASELSAN tarafından geliştirilen kokpit yapısı ve görev bilgisayarına sahip olacak.

HÜRKUŞ-B kapsamındaki temel eğitim uçaklarımızın ilkinin 2018 yılında, son uçağın ise 2019 yılında Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi planlanmakta.

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Yoruma kapalı.

İlgini Çekebilir!

DroneShield, ABD Hava Kuvvetleri üssünde koruma sağlayacak

DroneShield, Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri’ne ürün sağlayacağını açıkl…