ANKA-S Projesi

7 dakikada okunabilir
0
Proje AşamasıKalifikasyonEnvanter

 

Türk Silahlı Kuvvetlerinin keşif, gözetleme, hedef teşhis ve tespit ihtiyaçlarını maliyet etkin olarak karşılamak üzere ihtiyaç duyulan İHA sistemlerinin, yurtiçi sanayi imkanlarının azami kullanımıyla karşılanması amacıyla Özgün TİHA (MALE) Geliştirme Programı kapsamında altyapısı elde edilmiş olan insansız hava araçlarının seri üretimi amaçlanmaktadır.

Kapsam: 10 Hava Aracı ve ilgili yer sistemleri.

Ana/Alt Yüklenici: TUSAŞ

Sözleşme İmza Tarihi: 25.10.2013

Mevcut durum: İlk sistemin (4 adet İHA ve ilgili sistemlerle beraber) Türk Hava Kuvvetlerine teslimatı gerçekleştirildi.

İNSANSIZ SİSTEMLERDE YENİ DÖNEM BAŞLADI UYDUDAN KONTROLLÜ ANKA-S’İN İLK TESLİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TAI) tarafından geliştirilen ve uydudan kontrol kabiliyeti ile görüş hattı ötesinde, gece ve gündüz şartlarında otonom uçuş ve seyrüsefer yapabilen ilk İnsansız Hava Aracı Sisteminin kabul testleri başarıyla tamamlanarak 4 adet İHA ve ilgili sistemler Türk Hava Kuvvetlerine teslim edildi.

Yeni nesil faydalı yüklerin entegrasyonu ve milli imkânlar ile uluslararası emniyet standartlarına göre tasarlanan ANKA-S Sistemi, sahip olduğu milli uçuş kontrol bilgisayarı, milli hava aracı kontrol bilgisayarı ve milli IFF ile emniyet ve operasyon kabiliyeti olarak sınıfının en yetkin sistemlerinden biri olarak envanterdeki yerini aldı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığına verilen teknik ve uçuş eğitimlerine 2017 yılının Ekim ayında başlanarak, eğitimler başarıyla tamamlandı.

TAI, mühendislerimizin özenli çalışmaları ve yerli firmalarımızın verdiği desteklerle, milli ve yerli imkanları bir araya getirerek ülkemizdeki savunma sanayi başarısını artırmakta iddialı olmaya devam etti. AR-GE ve üretim çalışmalarını başarıyla yürüten TAI, Türk Savunma Sanayi’nin en önemli projeleri arasında gösterilen ANKA-S’in ilk aşamalarını başarıyla tamamladı.

ANKA-S Hava Kuvvetleri Komutanlığına stratejik güç katacak bir sistemdir. Aynı anda 6 adet Hava Aracı uydu üzerinden kontrol edilebilecek. Bilgi güvenliği ve veri güvenliği en üst düzeye çıkartıldı. Tüm haberleşme sistemlerinde kriptolu veri iletimi sağlanarak, IFF ve Telsiz haberleşmesinde donanımsal kripto kullanıldı. Veri kaydı milli kriptolama çözümü ile korunmaktadır. Tam yedekli otomatik kalkış ve iniş sistemleriyle operasyon sahasındaki her türlü zorluğa hazırdır.

Görevler tam olarak simüle edilmekte olup, hava aracı kalkış meydanından bağımsız acil durum üslerine iniş yapabilmektedir. Link kaybı durumunda tanımlı meydanlara tam otonom iniş gerçekleştirebilmektedir. Ayrıca, kamera güdümlü uçuş modu ve tam otonom uçuş özellikleri ile görev odaklı uçuş sağlamaktadır.

Yeni nesil elektro optik/kızıl ötesi kamera ile teşhis, takip ve işaretleme görevlerinin icrası, MAK görevi ve telsiz rölesi ile hava-yer/yer – yer haberleşme desteği sağlanmaktadır.

Sayılarla ANKA-S

 Hava aracında toplam 181 ekipman; yer sistemlerinde toplam 84 ekipman olmak üzere toplam 265 ekipman entegrasyonu.

Hava aracında 1.575.897, yer kontrol istasyonu ve link sistemlerinde 3.703.802 satır milli yazılım kodu.

39 yerli firmadan çeşitli ürün tedariği

Toplam 365 sözleşme gereksiniminden türetilmiş 27.500 gereksinime uygun tasarım ve geliştirme faaliyeti çalışması.

Hava aracında 5.350 m, yer sistemlerinde 7.437 m kablaj tasarım ve entegrasyonu.

Toplam 1.400 saat teorik ve uygulama kapsamlı kullanıcı eğitimi.

Her uçak için 96 milli firmanın; 390 kompozit parça, 65 kablaj, 620 metalik parça ve toplamda 385 adet üretim aparatı ile toplamda 1.500’ün üzerinde parçada üretim katkısı

9.000 saatten fazla laboratuvar, yer ve uçuş testi

44 Mbit /sec gerçek zamanlı veri indirme kapasitesi

1.500.000 saat işçilik

Hava aracı üzerinde 24 saat veri kayıt ile sınıfının en geniş kabiliyeti

Aynı anda 6 H/A’nın tek bir merkez üzerinden uydudan kontrolü

42 farklı kalem ürünün 21 milli firma tarafından tasarım geliştirme katkılı yerli mühendislik ile geliştirilmesi

Daha Fazla İlgili Yazı Yükle
Daha Fazla Yükle Tedarik ve Ar-Ge Projeleri

İlginizi Çekebilir

KAYI Sınır Güvenlik Sistemi Projesi

  KAYI Sınır Güvenlik Sistemi Projesi kapsamında, Türkiye – Suriye Sınırı hattı…