Anasayfa Özgün Yazılar IDEF’19 Piyade Sistemleri Ön Bakış

IDEF’19 Piyade Sistemleri Ön Bakış

0

Bir IDEF fuarını daha bitirmiş olmanın hem sevinci hem de bir sonraki fuarı 2 sene bekleyecek olmanın hüznü ile yazıma başlamak istiyorum. Şahsım adına gerek eski tanıdıklar, dostlar olsun, gerek sosyal medya üzerinden tanıyıp yüz yüze görüşme fırsatı elde ettiğimiz değerleri insanlar olsun oldukça verimli geçen bir fuar oldu. Özellikle Canik ekibi, KALE piyade silahları ekibi, Girsan ekibi, Huğlu ekibi, MKE Ekibi, MAK MEOS ekibi ve DLG Tactical ekibine teşekkürlerimi sunuyorum. Hepsi harika ürünler yapmış emeklerinin karşılıklarını fuarda gördüklerini umuyorum ve yerli piyade sistemlerine katkılarından dolayı kendilerini kutluyorum.

DLG Tactical

DLG Tactical yerli polimer aksesuar ile öne çıkıyor. Magpul, BCM daha önemlisi FAB Defence ve bunların kopyalarından bizleri kurtarabilecek özgün çözümleri mevcut.  Ürünleri inanılmaz hoşuma gitti. Tüm ateşli silah sahiplerine tavsiye ediyorum.

MAK MEOS, IDEF 2017’den bu yana ürettiği tüm yeni ürünler ile gelmişti. Hızlı montaj aparatı MAKmasterlock, silah dürbünleri MAKstorm, MAKpro serisi ,piyade silahları için optik nişangah olarak  MAKnifier ve MAKflip aparatları benim en çok dikkatimi çeken ürünler oldu.

Huğlu Ovis

Huğlu, benim daha önceden deneme imkanı bulduğum, OVİS TAKTİK’i yeni bir kundak ile fuarda sergiliyordu. Silah 1:10 yivset oranı, 6 noktadan kitleme yapan özel mekanizma sistemi ve 28″ namlusu ile tam bir ağır mühimmat canavarı. MKE üretimi soğuk dövme namlu kullanıyor ki bu namlulara önceki yazılarımda değindim. 215 grain’e kadar tüm mühimmatları stabilite kaygısı gütmeden ateşleyebilir. Ülkemizden ziyade el ile fişek doldurmanın serbest olduğu yurtdışında çok büyük başarılar kazanacağını düşünüyorum.

Girsan, 1911 klonları ve yeni polimer kabzeli tabancası ile fuardaydı. Ayrıca mevcut tabanca modelleri de revize edilerek kaliteleri yükseltilmiş. Yeni fabrikaya taşınmaları ile birlikte daha da güzel işler çıkartacaklarına inanıyorum.

KALE 739

Gelelim KALE’ye. Fuarın piyade tüfeği yıldızı. Ülkemizin ilk .338 Lapua kalibre keskin nişancı silahı KSR338, Yenilenen aksesuarları ile KMR762, ki bu tüfeği  IDEF 2015’de fotoğraflarını çekerek ülkemize ilk tanıtan yine bendim. AR10 şarjör yatağı ile bizi HK tipi dev polimer şarjörlerden kurtaran KCR762, AR-15 ile yüzde 90 aynı olmasına rağmen Kalaşnikov mühimmatını (7.62x39mm) sorunsuzca kullanabilen KCR739 serisi ve Jandarmamızın envanterine giren KCR556 silahları ile Kale bize Türk yorumu ile modern piyade silahları nasıl yapılır çok iyi gösteriyor. IDEF 2017’de .300 Blackout mühimmatı kullanan ilk yerli silahı yapan KALE yine pek çok yenilik ile fuardaydı.  Videomuzu yakın zamanda izleyebilirsiniz.

CANİK: Tartışmasız tabanca yıldızı. En iyisini en son yazmak istedim. Gerek ihracat başarısı gerekse Polis Özel Harekat, Özel Kuvvetler’e ürettiği birime has METE modelleri, Gerekirse yenilikçi ve modern vizyonu ile yıldız olmayı en çok hak eden firma. Stantta gerek devlet kurumlarımız için bastırıcı takılabilen gerek sivil satış için olan pek çok model mevcuttu. Yep yeni SUB ELITE modeli, ÖKK TP9 SFT METE, Polis Özel Harekat TP9 SFxMETE, Dz.K.K.lığı TP9 SF METE-s, HV.K.K.lığı TP9 SF Elite-s. Salient Arms ile iş birliği yapılarak geliştirilen TP9 SF ELITE COMBAT ve daha fazlası… Ve ayrıca ufak bir dipnot yeni işbirlikleri de yolda. Yeni çıkan ve revize edilen tüm modellerde SF ELITE’in o harika tetiği kullanılmış tabi ki TP9 Elite COMBAT Hariç, ELİTE COMBAT Alüminyum müsabaka tetiği ile ayrıcalıklı yerini koruyor. Biraz önden bahsetmem gerekirse bu kadar kalite ardından muhteşem ihracat başarıları getiriyor. Ülkemizin ihraç ettiği her 3 tabancadan 2’si CANİK. Bizleri gururlandırdıkları ve en iyi şekilde yurtdışında temsil ettikleri için CANİK ekibini ayakta alkışlıyorum.

Defence Turk
Bireysel Askeri Ekipman Uzmanı
Can Yazıcı

Taktik ekipman, hedef sistemleri ve Askeri medikal ürünler üzerine firma sahibi. Askeri ekipman ve hafif silahlar konusunda 9 senelik tecrübeye sahip, hobi atıcısı. Bireysel Askeri Ekipmanlar konusunda araştırır, uygular, deneyimler ve yazar.

İlgini Çelebilir!

Dağlık Karabağ Sorununun Vahşi Yüzü: Hocalı Katliamı

Bu çalışma; iki bölümden oluşan serinin ikinci bölümü olup ilk bölüme buradan ulaşabilirsi…