Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri İHA ve drone test merkezi Kalecik’te açılıyor

İHA ve drone test merkezi Kalecik’te açılıyor

0

Ankara’nın Kalecik ilçesi Belediye Başkanı Duhan Kalkan, insansız hava araçları (İHA) ve drone test uçuşları için ilçede Sürekli Tahsisli Hava Sahası’nın açılacağını bildirdi.

Hürriyet’te yer alan habere göre Kalecik Belediye Başkanı Duhan Kalkan, yaptığı açıklamada, Test ve Değerlendirme A.Ş. (TRTEST) ve Teknopark Ankara iş birliğinde, İHA ve drone test uçuşları için “Sürekli Tahsisli Hava Sahası” açacaklarını söyledi.

Alandaki çalışmaları 15-20 gün içinde tamamlamayı hedeflediklerini belirten Başkan Kalkan, proje ile savunma ve havacılık sektörünün test konusundaki ihtiyaçlarını gidermeyi amaçladıklarını kaydetti.

Başkan Kalkan, “Bizim açımızdan çok önemli. Son yıllarda Türk insansız hava araçları dünya gündemine damgasını vurdu. Yerli ve milli sanayi gittikçe iyi bir noktaya ilerliyor. Kalecik Belediyesi olarak Tekno Park Ankara, TRTEST ile birlikte insansız hava araçları ile ilgili bir proje içerisindeyiz. Projenin başlangıcı ise Sürekli Hava Sahası Tahsisi. Cumhurbaşkanlığımız tarafından onaylandı. Test Merkezi Ankara şehir merkezine 60 kilometre mesafede ve 3.7 kilometre ene ve 48 kilometre uzunluğa sahip. Kalecik’ten Çankırı’ya kadar yaklaşık 50 kilometrelik alanı kapsayan bir hava sahası, bu proje için tahsis edildi.” dedi.

Hava Sahasının Açılması İlk Adım 

“Hem sivil hem savunma alanında insansız hava araçları (İHA) uygulamalarında birçok alanda teknolojik ilerlemeyi yakalamak önemli bir konu artık. Hem platform hem alt sistemler hem de faydalı yüklerin testi için bir altyapı çalışması önemli bir ihtiyaç haline geldi. Sürekli tahsisli bir hava sahasının hizmete açılması sadece ilk adım. Yer sistemlerinin geliştirilmesi için yatırımlar devam edecek. Dünyada devrim niteliğinde bir değişim rüzgarı başlamışken biz de üzerimize düşeni yapıyoruz. İHA’lar artık Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından izne tabi ve kayıtlı olarak kontrol altında tutuluyor. Yurt dışında yabancı internet siteleri siparişlerini İHA ile götürmeye başladı, ülkemizde PTT drone ile kargo teslimatı başlattı. GSM şirketleri afet ve olağanüstü durumlarda İHA kullanıyor. Teknoloji artık bu yönde büyük bir ilerleme gösterdi. Biz de bu doğrultuda Kalecik Belediyesi olarak Teknopark Ankara ve Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB), TSE, TÜBİTAK, TSKGV ve STM ortaklığında kurulmuş TRTEST AŞ ile bu projeyi ortak olarak hayata geçirdik.” 

Yakın Zamanda İlk Etap Bitecek 

Başkan Kalkan, projenin 2 aşamalı olduğunu belirterek, “Birinci etapta 2,5 dönüm alan üzerinde bir tesis yapılacak. Bu tesiste kullanıcılar rahatlıkla hava sahasını kullanabilecekler. Teknoloji firmaları, devletimizin kamu kuruluşları ya da bireysel vatandaşlarımız buradan faydalanabilecekler. Yakın zamanda ilk etap, kısa bir süre sonra da ikinci etap devletimizin desteği ile tamamlanacak” diye konuştu.

“Türkiye’de Yok”

“Amerika’da bu merkezden 7 tane var, Türkiye’de yok. İHA Test, Eğitim ve Geliştirme Merkezimiz Türkiye’de ilk olacak ve etap etap yapılacak. Buradaki hava sahası yerli ve milli Türk sivil ve savunma sanayimizin kullanımına açıldı. Daha şimdiden çok sayıda kullanım talebi gelmeye başladı. Bireysel olarak da kullanılabilecek. Şu anda çalışmalara başladık. Uluslararası alanda İHA’lar konusunda güçlü bir konumda olan ülkemiz bu test sahası ile kabiliyetlerini bir adım öteye taşımış oldu. Kalecik Belediyesi olarak bu adımın içerisinde yer almaktan gururluyuz.”

Havacılık ve hava savunma sistemi meraklısı. Harp sanatları araştırmacısı.Savunma sanayi ile yakından ilgili. Edebiyat aşığı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Müşterek kaska monteli nişangah sistemi (JHMCS) II, F-16V platformunda uçuş testine giriyor

Müşterek kaska monteli nişangah sistemi ürün ailesinin en yeni üyesi olan JHMCS II, Amerik…