Anasayfa Haberler Genel Haberler İlham Aliyev: 200 tank, 2 S-300 füze sistemi imha edildi, 33 tank ele geçirildi

İlham Aliyev: 200 tank, 2 S-300 füze sistemi imha edildi, 33 tank ele geçirildi

0

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Habertürk TV’ye röportaj verdi ve önemli açıklamalarda bulundu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Habertürk TV Dış Politika Koordinatörü Çetiner Çetin’e özel bir röportaj verdi. Ermenistan’ın işgal ettiği topraklardan çekilmesi gerektiğini belirten Aliyev, Türkiye olmaksızın bu sorunun çözülmeyeceğini vurguladı. Enerji hatlarına düzenlenecek olası bir saldırının yanıtının çok ağır olacağını söyleyen Aliyev, Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın Ermenistan’ı felakete sürüklediğini dile getirdi.

Ateşkes ve Sonrası

Uzun süren Moskova görüşmesine değinen İlham Aliyev, “Moskova görüşmesinin bu kadar uzun sürmesinin sebebi bizi tatmin etmeyecek maddelerin anlaşmadan çıkarılmasıydı.” dedi. Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki ikili görüşmelerin devam edeceğini aktaran Aliyev, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünün bütün dünya tarafından tanındığını ifade etti. Aliyev, bahsedilen konuda Minsk Grubu ve Avrupa Birliği’ne de değindi.

Çözüm sürecine yönelik olarak, ilk aşamada Ermenistan ordusunun işgal ettikleri arazilerden çıkması gerektiğini dile getiren Aliyev, bahse konu bölgelerde yaşayanların evlerine geri dönmelerinin ardından Karabağ görüşmelerinin devam etmesi gerektiğini söyledi.

Aliyev, “Karabağ’da yaşayan Ermenilerle bizim bir sorunumuz yok, Azerbaycan çok milletli devlettir. Azerbaycan‘ın kentlerinde ve Bakü’de binlerle Ermeni yaşıyor. Ve onlar bizim vatandaşımızdır. Bizim ülkemizde bir çok milletler yaşıyor ve bu bizim gücümüze güç katıyor. O yüzden Karabağ’da yaşayan Ermeniler endişelenmesinler.” dedi.

200 tank, 2 S-300 füze sistemi imha edildi, 33 tank ele geçirildi.

16 Temmuz 2020’de, Tovuz bölgesindeki çatışmaların durmasının ardından Ermenistan’a gelen kargo uçaklarına değinen İlham Aliyev, Ermenistan’a başka ülkelerin maddi olarak destek çıktığını savundu. Aliyev, şimdiye kadar  200 tank, 2 S-300 füze sistemi imha edildi, 33 tank ele geçirildi ve birçok askeri araç imha edildi veya ele geçirildi. Tahrip edilen askeri silah sistemleri ve platformların toplam maliyetinin, Ermenistan’ın karşılayabileceğinden fazla olduğunu dile getirdi. İlham Aliyev, gelen ithamlara karşı, “Rusya’nın Ermenistan’da askeri üssü var. 5 bin askeri var orada. Türkiye’nin askeri üssü var mı? Yok. Ermenistan sınırını Rusya ve İran sınır muhafızları koruyor. Azerbaycan sınırında Türkiye sınır muhafızları yok ama. Bizi hiç kimse itham etmesin. “ açıklamalarında bulundu.

Azerbaycan Ordusuna ait SİHA ile vurulan 9K33 OSA HSS

Ermenistan ve PKK

PKK’lıların Dağlık Karabağ’da  kampları olduğunu ifade eden İlham Aliyev, bölgenin işgalcilerden arınmasından sonra bahse konu kampları hedef alacaklarını söyledi. Öldürülen teröristler arasında, yabancı ülke pasaportuna sahip olan kişilerin varlığını dile getiren Aliyev, bahse konu kişilerin paralı askerler olduğunu aktardı.

“Türk F-16’ları savaşa katılmadı”

Türk F-16’ları ile ilgili konuya da değinen İlham Aliyev, bahse konu uçakların Azerbaycan’da olduğunu doğruladı. Uçakların, ortak tatbikatlar sırasında Azerbaycan’a geldiğini belirten Aliyev, tatbikat sonrası gerçekleşen Ermeni saldırıları süresince Azerbaycan’da beklediklerini ifade etti. Bahse konu uçakların hiçbirinin havalanmadığını dile getiren Aliyev, “Onlardan hiç birisi bu savaşa katılmamış. Türkiye’den hiçbir insan bu savaşa katılmamış. Yabancı insanlar konusu da yalan. Bu bize atılmış çamur. İftiradır. Bir tek bile kanıt gösteremiyorlar.” ifadelerinde bulundu. 

Söz konusu iddiada bulunan ülkelerin herhangi bir kanıt gösteremediğinin altını çizen Aliyev, “Zaten, Batı medyası her zaman Ermenistan tarafını tutuyor. Ve bize bundan önceki dönemlerde de çok olumsuz münasebet göstermişler. Ve aynı iftiralara biz alışmışızdır. Ancak resmi kişilerin açıklamaları kabul edilemez! Ya bunu ispat etsinler, ya da kendi sözlerini geri çeksinler.” dedi.

Türkiye-Azerbaycan Birliği

“Türkiye olmazsa, bu mesele çözülemez. Bunu herkes anlamalı. Konunun format tarafına gelince; Minsk grubu da kalabilir. Zaten, 30 sene boyunca bir sonuca varamadı. Olabilir. Ancak ne kadar çabuk bu mesele çözülürse, o kadar çabuk Minsk grubuna gerek kalmayacak.” ifadelerini dile getiren İlham Aliyev, savaş bittiği takdirde sadece bahse konu bölgenin değil, dünyanın da değişeceğini söyledi.

İlerleryen süreçte, Türkiye-Azerbaycan birliğinin daha da mühim olacağını ifade eden, Aliyev, “Bu hayati önem arz ediyor. Bu birlik, bölge için istikrar ve barış getiriyor. Çünkü bizim niyetimiz kendi çıkarlarımızı sağlamak. Bugün Türkiye, bölgede ve yeni coğrafyada çok önemli istikrar verici role sahip. Ve aziz kardeşim, Erdoğan’ın bu çatışmaların ilk saatlerinden verdiği destek istikrarı korudu. Bazıları belki bunu anlayamıyor.” dedi.

Aliyev, “Bu iş bitsin, çözek. Topraklarımıza kavuşak. Ondan sonra Azerbaycan’ın yeni dönemi başlanacak. Sanırım, Türkiye ve Azerbaycan’ın gücü daha da mühim olacak.” diye de ekledi.

İlgili Olarak

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Türkiye’nin üst düzey SİHA’ları bizi güçlendiriyor

Havacılık ve hava savunma sistemi meraklısı. Harp sanatları araştırmacısı.Savunma sanayi ile yakından ilgili. Edebiyat aşığı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Azerbaycan Ordusu, Ermenistan’a ait OSA ve S-300 HSS’leri kamikaze İHA’larla vurdu

Azerbaycan Ordusu Dağlık Karabağ’da konuşlu Ermenistan hava savunma sistemlerini hed…