Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri FNSS ve ASELSAN ilk ACV-15 modernizasyonunda ilk prototipi tamamladı

FNSS ve ASELSAN ilk ACV-15 modernizasyonunda ilk prototipi tamamladı

0

Aselsan-FNSS işbirliğinde yoğun bir tasarım ve entegrasyon çalışmasıyla ilk prototip Zırhlı Muhareve Aracı (ZMA)’nın modernizasyonu tamamlandı.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımla KKK için başlatılan Zırhlı Muharebe Aracı Modernizasyon Projesinde ilk prototip ZMA’nın modernizasyonun tamamlandığını bildirdi.

133 aracın modernize edileceğini belirten Prof. Dr. İsmail Demir’in konu ile ilgili açıklamaları şu şekilde:

Bir yandan yeni platformlar, diğer yandan modernizasyonlar… KKK için başlattığımız Zırhlı Muharebe Aracı Modernizasyon Projemizde, Aselsan-FNSS işbirliğinde yoğun bir tasarım ve entegrasyon çalışmasıyla ilk prototip ZMA aracının modernizasyonu tamamlandı. Proje kapsamında ilk etapta 133 adet ZMA aracı, yerli ve özgün çözümlerle modern silah sistemleri ve yüksek teknoloji görev ekipmanlarıyla donatılacak, beka kabiliyeti önemli ölçüde artırılacak ve kullanım ömrü uzatılmış olacak.” 

ASELSAN’dan ACV-15’e PULAT AKS ve insansızlaştırma paketi

Suriye’deki harekatlarda TSK envanterindeki tanklar dışında ACV-15 Zırhlı Muharebe Aracının (ZMA) da modernizasyon ihtiyacı olduğu görüldü. Bu ihtiyaçlara binaen ASELSAN ana, FNSS alt yükleniciliğinde sözleşme imzalanmıştı. 

Söz konusu projede; ASELSAN, zırhlı muharebe araçları için özgün olarak geliştirdiği NEFER 25mm silah sistemini Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacına sunacak. İlave olarak özellikle ALTAY Projesi kapsamında geliştirdiği, M60 FIRAT Projesi kapsamında da tanklara entegre ettiği ASELSAN sistemleri ile diğer paydaşlara ait zırh, koruma astarı, mayın koruma, Otomatik Yangın Söndürme Sistemi, Kimyasal- Biyolojik-Radyolojik-Nükleer Sistemi, Klima gibi alt sistemleri de ana yüklenici sorumluluğunda ve tüm sitem sorumlusu olarak araçlara entegre edecek.

ASELSAN, proje kapsamında, insansız kara aracı uygulaması ve PULAT Aktif Koruma Sisteminin (AKS) entegrasyonu konularında öz kaynaklı olarak teknoloji gösterimi çalışmaları yürütecek. ZMA Modernizasyonu projesi, ASELSAN’ın zırhlı araçların bütününe yönelik faaliyetlerin yönetiminden sorumlu olması nedeniyle özel bir yere sahip.

ACV-15 modernizasyon kapsamı

İlginizi Çekebilir:

ASELSAN’ın ithal ettiği “Santrifüj Fan”, Milpower şirketi üzerinden millileştirildi

ASELSAN, ADOP-2000 Projesinde teslimatları tamamladı

Savunma Sanayii ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İsrailli Elbit Systems’ten ABD’ye 442 milyon dolar tutarında gece görüş gözlüğü

Elbit Systems, ABD Ordusu için geliştirilmiş gece görüş gözlüğü (ENVG-B) sistemleri için 4…