Anasayfa Haberler Jandarma’nın JEMUS kurulumu 68 ilde gerçekleştirildi

Jandarma’nın JEMUS kurulumu 68 ilde gerçekleştirildi

0

Jandarma entegre muhabere sistemi (JEMUS) kurulumlarında 68 ile ulaşıldı. JEMUS kapsama alanı itibariyle Türkiye yüz ölçümünün %83’ünde sağlanmış oldu.

Jandarma Entegre Muhabere ve Bilgi Sistemi / JEMUS

Türkiye’nin ilk ve en büyük kamu güvenliği haberleşme projesi olan JEMUS, bilginin en küçük Jandarma birimine kadar kesintisiz, eş zamanlı, doğru ve emniyetli şekilde ulaştırılmasını sağlamak maksadıyla geliştirilmiştir.

JEMUS Projesinde; 2019 yılı sonu itibari ile beş ilde daha müşteri kabulü gerçekleştirildi. Bu kapsamda Erzurum, Giresun ve Tokat Jandarma Bölge Komutanlıklarına bağlı tüm illerde müşteri kabulleri tamamlandı. Kurulumu tamamlanan son il Erzurum ile 68’nci il sistemi de devreye alındı.

Türkiye’de kurulu en büyük kamu güvenliği haberleşme sistemi olan JEMUS ile merkezi veri tabanlarından, suçlu, kayıp malzeme, sürücü belgesi, araç ruhsat, plaka ve silah ruhsat sorgulamaları yapılabilmekte, il jandarma komutanlıklarında yer alan harekat merkezlerinde kullanılan 156 Jandarma İmdat, mesajlaşma, devriye takip, coğrafi bilgi sistemi, telsiz çağrı ve takip gibi yazılımlarla vatandaşlara hızlı ve etkin güvenlik-müdahale hizmeti verilebilmektedir.

JEMUS Projesi kapsamında:

  • Jandarma Genel Komutanlığı Olaylar Bilgi Sistemi (OBS) ve İstihbarat Birimi (JEİS) entegre çalışarak kayıt altında bulunan tüm olayların coğrafi konumları suç sembolleri ile harita üzerinde gösterilebilecektir.
JEMUS / Coğrafi Bilgi Sistemi

Araç Takip

  • Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı araçların telsiz sistemleri üzerinden etkin ve güvenli (Kriptolu) bir şekilde takip edilmesi sağlanacaktır. JEMUS Araç Takip Sistemi Uygulaması güvenlik güçlerine terör olaylarına, asayiş olaylarına, doğal afetlere daha hızlı ve etkin müdahale yeteneği kazandıracaktır.
  • İçişleri Bakanlığı bünyesinde kurulan GAMER merkezlerine Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı araçların konum bilgileri aktarılarak toplumsal olaylara etkin müdahale yeteneği kazandırması beklenmektedir.
  • Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı araçların karışmış olduğu adli olayların aydınlatılması için referans olarak kullanılabilecektir.

Jandarma’nın JEMUS MPTS teslimatları tamamlandı

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Type-31 fırkateynlerinin ön tasarım incelemesi tamamlandı

Babcock, Type-31 (Arrowhead 140) fırkateynlerinin ön tasarım incelemesini tamamladı. Birle…