Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri İran, Pakistan yapımı JF-17 Thunder satın almayı düşünüyor

İran, Pakistan yapımı JF-17 Thunder satın almayı düşünüyor

0

İran İslam Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri, Pakistan ve Çin ortak üretimi JF-17 Thunder savaş uçaklarının eski F-14 ve MiG-29 savaş uçaklarının yerini alacak şekilde değiştirmeyi düşünüyor.

İran İslami Devrim Muhafızları Generali, IDAES fuarında (Karaçi/Pakistan) Pakistan yapımı JF-17 Thunder uçağını inceledi. İranlı muhabir Muzammil Hatami’nın aktardığına göre JF-17 Thunder gelecek sene İran Hava Kuvvetleri’ne katılacak.

Kısa bir süre önce, İran, Sukhoi Su-30SM savaş uçağı satın almak için Rusya ile bir sözleşme imzaladığını belirtmiş, ancak Amerika Birleşik Devletleri ve bazı Avrupa ülkelerinin etkisiyle anlaşma resmen gerçekleşememişti.

JF-17 Thunder , Pakistan Aeronautical Complex (PAC) ve Çinli Chengdu Aircraft Corporation (CAC) firmaları tarafından ortaklaşa geliştirilen tek motorlu, çok rollü bir savaş uçağı.

Rus yapımı Klimov RD-93 motorundan güç alan JF-17 Thunder 2.200 km/s maksimum hıza erişebiliyor. 4,3 ton faydalı yük kapasitesi bulunan uçak 7 yükleme noktasına sahip. PL-05 görüş içi ve PL-12 görüş ötesi füzeler ile donatılabilen uçak havadan satıha (karaya) güdümlü mühimmat atabiliyor.

Pakistan, kendi kullanacağı JF-17’ler için ASELSAN tarafından tasarlanan yeni nesil, çok algılayıcılı hedefleme podu ASELPOD’u tercih etmiş, 2016 ve 2017 yıllarında ASELPOD sipariş vermişti.

ASELPOD

ASELSAN’dan ASELPOD ihracatı

 

İlgini Çelebilir!

İsrail Hava Kuvvetleri’ne F-35 teslimatı devam ediyor

İsrail Hava Kuvvetleri yeni teslim aldığı F-35 savaş uçakları ile filosunu genişletmeye de…