Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri İran, Pakistan yapımı JF-17 Thunder satın almayı düşünüyor

İran, Pakistan yapımı JF-17 Thunder satın almayı düşünüyor

0

İran İslam Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri, Pakistan ve Çin ortak üretimi JF-17 Thunder savaş uçaklarının eski F-14 ve MiG-29 savaş uçaklarının yerini alacak şekilde değiştirmeyi düşünüyor.

İran İslami Devrim Muhafızları Generali, IDAES fuarında (Karaçi/Pakistan) Pakistan yapımı JF-17 Thunder uçağını inceledi. İranlı muhabir Muzammil Hatami’nın aktardığına göre JF-17 Thunder gelecek sene İran Hava Kuvvetleri’ne katılacak.

Kısa bir süre önce, İran, Sukhoi Su-30SM savaş uçağı satın almak için Rusya ile bir sözleşme imzaladığını belirtmiş, ancak Amerika Birleşik Devletleri ve bazı Avrupa ülkelerinin etkisiyle anlaşma resmen gerçekleşememişti.

JF-17 Thunder , Pakistan Aeronautical Complex (PAC) ve Çinli Chengdu Aircraft Corporation (CAC) firmaları tarafından ortaklaşa geliştirilen tek motorlu, çok rollü bir savaş uçağı.

Rus yapımı Klimov RD-93 motorundan güç alan JF-17 Thunder 2.200 km/s maksimum hıza erişebiliyor. 4,3 ton faydalı yük kapasitesi bulunan uçak 7 yükleme noktasına sahip. PL-05 görüş içi ve PL-12 görüş ötesi füzeler ile donatılabilen uçak havadan satıha (karaya) güdümlü mühimmat atabiliyor.

Pakistan, kendi kullanacağı JF-17’ler için ASELSAN tarafından tasarlanan yeni nesil, çok algılayıcılı hedefleme podu ASELPOD’u tercih etmiş, 2016 ve 2017 yıllarında ASELPOD sipariş vermişti.

ASELPOD

ASELSAN’dan ASELPOD ihracatı

 

İlgini Çelebilir!

Kablo bağlantılı İHA Basat, araca entegre çalışabilecek

Kablolu drone ile çok uzun kullanım sürelerine ulaşmayı hedefleyen Robonik Mekatronik Tekn…