Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri T-129 ATAK helikopteri ihracatında iki önemli gelişme

T-129 ATAK helikopteri ihracatında iki önemli gelişme

0

Türkiye’nin terörle mücadele çok etkin bir biçimde kullandığı Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından üretilen T-129 ATAK helikopterinin Pakistan’a satışı için geçtiğimiz Temmuz ayında sözleşme imzalanmıştı. Savunma Sanayii uzmanı Yusuf Akbaba, Pakistan’a teslim edilecek 30 helikopterin ilk ikisinin şuan TUSAŞ tesislerinde üretim bandında üretildiğini ve üçüncü helikopterin çok yakın bir zamanda banda gireceğini açıkladı. Akbaba, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı helikopterleri ile Pakistan ATAK’larının beraber üretileceğini ve yurt içi teslimatlarda herhangi bir aksama ya da gecikme olmayacağını belirtti.

TUSAŞ’ın Asya pazarındaki hedefleri doğrultusunda geçtiğimiz şubat ayında katılım sağladığı Singapur Havacılık Fuarında TUSAŞ’ın Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Tamer Özmen,  TAI’nin Bangladeş, Filipinler ve Tayland’a T129 ATAK satışı ile ilgili ilerlemiş müzakereler yürütüldüğünü belirtmişti.

24 adet helikopter tedarik edilecek proje kapsamında Filipinler Hava Kuvvetleri’nin değerlendirdiği diğer helikopterler:
1. Bell’in AH-1Z Viper taarruz helikopteri
2. Boeing AH-64E Apache Guardian taarruz helikopteri
3. Rosoboronexport tarafından pazarlanan Rus Helikopterler Mil Mi-28N
4. Rosobornexport tarafından pazarlanan Rus Helikopterleri Mil Mi-35 Hind
5. TAI T-129 ATAK taarruz helikopteri
6. Airbus  Tiger taarruz helikopteri

Filipinli savunma sitesi MaxDefence’in yayınladığı yeni habere göre Filipinler’in saldırı helikopteri ihalesinde T129 ATAK’ı seçtiği duyuruldu. MaxDefence tarafından yayımlanan haberin doğruluğu şu anda teyit edilmedi. Ancak sözleşme imzalanırsa T-129 Atak taarruz helikopteri Batı ve Rus kaynaklı taarruz helikopterleri karşısında önemli bir zafer kazanarak piyasaya iddialı girişini sürdürecek.

TAI Asya pazarına hücum ediyor

ATAK Helikopterinin Pakistan yolculuğu kesinleşti

 

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Rusya, Pantsir-S1 hava savunma sistemi ile drone tehdidine yönelik tatbikat gerçekleştirdi

Rus ordusu kuzey kutup bölgesinde Pantsir-S1 hava savunma sistemi ile tatbikat gerçekleşti…