Anasayfa Haberler Genel Haberler İran’ın füze taarruzuna hedef olan Ayn El Esad Hava Üssü’nün uydu görüntüleri yayınlandı

İran’ın füze taarruzuna hedef olan Ayn El Esad Hava Üssü’nün uydu görüntüleri yayınlandı

0

Çarşamba günü çekilen uydu görüntüleri, İran’ın icra ettiği füze taarruzunun Amerikan ve koalisyon unsurlarını barındıran Ayn el-Esad hava üssünde meydana getirdiği tahribatı ortaya koydu.

Planet firması tarafından çekilip Middlebury Institute of International Studies aracılığıyla NPR ile paylaşılan fotoğraflarda salıyı çarşambaya bağlayan gece İran füzelerinin vurduğu hangarlar ve binaların maruz kaldığı tahribat açıkça görülebiliyor.

Münferit hedefleri hassasiyetle vurabileceği görülen taarruz sebebiyle Anbar’da konuşlu üste en az beş yapı hasara uğradı. Middlebury Institute’da çalışan analist David Schmerler, taarruza uğramış konumların füzelerin ölü sahayı (dead center) vurduğunu gösterdiğini belirtti.

İran’ın füze taarruzu Irak’ta konuşlu iki üssü hedef aldı. Erbil’deki üssün uğradığı tahribatın niteliği ve niceliği henüz net değil.

Taarruzun ardından Ayn El Esad hava üssünde herhangi bir personel kaybına dair herhangi bir bulgu yok.

Schmerler, açıklamasının devamında;

“Halihazırda saydığımız binalar hava aracı barındıran yapılar gibi görünüyor. Üste personelin barınması için binalar da var, İran taarruzu muhtemelen kasten insanlar yerine sistemlere yönelik idi.” ifadelerini kullandı.

Defence Turk ekibinin de takip ettiği üzere; yerel saate göre (GMT +3) 8 Ocak 2020 02.30 sularında İran, Irak’ta konuşlu ABD ve koalisyon unsurlarına balistik füze taarruzu icra etti. ABD Savunma Bakanlığının resmi beyanında, taarruza uğrayan iki üssün Kasım Süleymani’ye hava taarruzu icra edilmesinden sonra muhtemel İran mukabelesine karşı halihazırda yüksek seviye alarmda olduğunu aktarmıştı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Türkiye dünya havacılık kalite süreçlerine dahil oldu

SAHA İstanbul öncülüğünde Türkiye’nin havacılık sanayini oluşturan dev firmaların katılımı…