Anasayfa Haberler İsrail Hava Kuvvetleri F-35I Adir savaş uçaklarını teslim alacak

İsrail Hava Kuvvetleri F-35I Adir savaş uçaklarını teslim alacak

0

17 Haziran 2020’de “Kudüs Postası” gazetesinin yayınladığı bilgilere göre, İsrail Hava Kuvvetleri 2020 Ağustos ayı başında dört adet F-35I Adir stealth savaş uçağının yanı sıra F-35I Adir’in deneysel bir versiyonunu teslim alacak.

İsrail, 2020 Kasım ayında üç adet ek F-35I daha alacak ve İsrail Hava Kuvvetleri’nin 50 adet ilk siparişten toplam 27 uçağa sahip olmasını sağlanacak. İsrail Hava Kuvvetleri, gelecekte Nevatim Hava Üssü’nde konuşlu 140. “Altın Kartal” Filosu ve 116. “Güney Aslanları” da dahil olmak üzere 2024 yılına kadar F-35I’nin iki filosuna sahip olacak.

İsrail, Ekim 2010’da Anlaşma Mektubu imzalandığında Birleşik Devletler hükümetinin Dış Askeri Satış süreci aracılığıyla F-35 savaş uçağını seçen ilk ülke oldu. İsrail Hava Kuvvetleri,  22 Haziran 2016’da Fort Worth, Teksas, tesislerinde düzenlenen bir törenle ilk F-35I Adir savaş uçağını teslim aldı.

İsrail Hava Kuvvetleri, F-35 savaş uçağı filosunun Aralık 2017’de operasyon yapmaya uygun olduğunu ve İsrail’in Nevatim Hava Üssü’nde yürütülen yoğun bir entegrasyon ve eğitim çabasının tamamlandığını belirtti. İsrail Hava Kuvvetleri F-35I savaş uçaklarına Adir adını verdi, Adir İbranice’de “Kudretli” anlamına geliyor.

Diğer askeri kaynaklara göre, Rus S-400 hava savunma füze sistemlerine karşı koymak ve Krasukha elektronik harp sistemine karşı koymak için F-35I’nin yeni bir versiyonu kullanılacak. İsrail Hava Kuvvetleri’nden bir subaya göre F-35I savaş uçağı İsrail Hava Kuvvetleri için İsrail yapımı ekipman içeren özel bir versiyon tasarımıdır.

Temmuz 2011’de ABD’nin İsrail’in gelecekte F-35 savaş uçaklarına kendi elektronik savaş sistemlerini ve füzelerini entegre etmesine izin vermeyi kabul ettiği bildirildi. 2012 yılında Lockheed Martin, ilk İsrail F-35I savaş uçaklarında Elbit Systems tarafından üretilen İsrail elektronik savaş ekipmanının kurulumuna izin vermek için değişiklik yapma sözleşmesi imzaladı. İsrail ayrıca F-35I savaş uçağının iç silah istasyonlarına kendi ürettiği güdümlü bombaları ve hava-hava füzelerini entegre etmeyi planlıyor.

İlgili Olarak:

İsrail, bir F-16 savaş uçağı filosunu daha kapatarak yeni uçaklar için yer açıyor

İsrail Hava Kuvvetleri’ne F-35 teslimatı devam ediyor

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Raytheon, BAE için THAAD füze sistemlerinin AN/TPY-2 radarlarını sağlayacak

Raytheon, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) için Terminal Yüksek İrtifa Alan Savunması (THAA…