Anasayfa Haberler İsrail Hava Kuvvetlerinde yeni ‘Özel Kuvvetler’ birimi

İsrail Hava Kuvvetlerinde yeni ‘Özel Kuvvetler’ birimi

0

İsrail Hava Kuvvetlerinin yeni ‘Özel Kuvvetler’ birimi aktif hale getirildi

İsrail Hava Kuvvetleri 12 Temmuz 2020’de özel kuvvetler birimlerini tek bir yapı altında birleştiren yeni bir Hava Kuvvetlerini birimini devreye aldığını açıkladı. Yeni oluşturulan 7. birim çatısı altında, hava kuvvetleri bağlısı özel istihbarat birimi ile özel kuvvet unsurlarının eğitimini sağlamak üzere bir eğitim birimi yer alacak. 12 Temmuzda Palmachim Askeri Hava Üssün’de açılış töreni gerçekleştirilen 7. birim bünyesinde kurulacak özel bir istihbarat birimi İsrail Hava Kuvvetleri’nin yeteneklerini güçlendirecek ve operasyonel harekat kabiliyetini rutin ve acil durumda artıracak.

Açılış töreninde konuşan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Amikam Nurkin, “Bölgesel değişim çağındayız – küresel bir salgın ve her geçen gün daha karmaşık hale gelen bir savaş alanı. Kendimizi uyarlamamızı ve geleceğin zorluklarına daha iyi hazırlanmamızı gerektiren bir değişiklik.” ifadelerini kullandı.

İsrail Hava Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, ilk olarak 1990’lı yıllarda Hava Kuvvetlerinin düşman topraklarında operasyon yapma kabiliyetinin sağlanması için özel bir hava kuvvetleri biriminin kurulmasına karar verildiği belirtildi. Yeni birim ile hava-kara özel kuvvetlerinin yeteneklerini geliştirmesi, senkronizasyonun ve optimizasyonun sağlanmasının amaçlandığı da yapılan açıklamada ifade ediliyor.

Nurkin ise konuşmasında mevcut üç özel kuvvet biri ile yeteneklerinin birleştirileceğinin ve operasyonel kabiliyetin iki katına çıkarılacağının vurgusunu yaptı. Nurkin konuşmasının devamında, başta eğitim, operasyon ve istihbarat gibi temel fonksiyonların ortak mekanizma ile sağlanmasını, İsrail Hava Kuvvetleri için yeni bir dönem başlangıcı olarak yorumladı.

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD Ordusu B-52 Stratofortress’den AGM-183A hipersonik füzesini test etti

Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri tarafından açıklandığı üzere Güney Kaliforniya…