Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Leopard 2A4 tank modernizasyonu devam ediyor

Leopard 2A4 tank modernizasyonu devam ediyor

0

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacı kapsamında Leopard 2A4 tanklarının modernizasyon faaliyeti devam ediyor.  

T.C Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir 12 Temmuz 2020 tarihinde M60T tanklarının modernizasyonunun tamamlandığına ilişkin yaptığı açıklamada, “Leopard tanklarının da modernizasyon işlemi devam ediyor.” ifadelerine yer verdi.

Demir açıklamasının devamında, “M60’ların takibi olarak Leopardlar da paralel olarak modernize edilmeye devam edilecek. Böylece bir taraftan Altay tankımızın seri üretim çalışmaları sürer iken bu tanklarımız da modernize edilerek dünyada en kabiliyetli tanklar sınıfına girmiş olacak.” dedi.

İsmail Demir’in yaptığı açıklamada dikkat çeken nokta ise daha öncesinde BMC tarafından yürütüldüğü ve resmi imza töreni yapılmayan Leopard 2A4 modernizasyonlarına ilişkin bu sefer yapılan açıklamada BMC’nin isminin geçmemesi oldu.

Leopard 2A4 Tank Modernizasyonu

Leopard 2A4’ler 2005 yılı sonrası Almanya’dan 298 ve 56 adetlik iki pakette ikinci el olarak tedarik edildi. İkinci paketteki 15 tank, yedek parça olarak kullanılmakta.

Aselsan, Leopard 2A4 tankları için Leopard 2NG paketini geliştirerek ilk prototipi 2011 yılında üretmişti. Aselsan Leopard 2 NG projesinde yurt dışından tedarik edilen hazır koruma paketi kullanıyordu.

Solda Leopard 2 NG, Sağda Leopard 2A4

Ancak BMC tarafından yürütülen ve resmi imza töreni yapılmayan Leopard 2A4 modernizasyonu ile ilgili projede ilk açıklamaların üzerinden yaklaşık 2 yıl geçmesine rağmen bir gelişme olmadı. 2019 yılı içerisinde proje ile ilgili çeşitli olumsuz söylentiler yer aldı. Bu söylentiler ile ilgili olumlu ya da olumsuz resmi bir açıklama yapılmadı.

Mart 2019’da Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Kayseri’deki 2’nci Ana Bakım Fabrikası’nda inceleme ve denetlemelerde bulunduğu ziyarette üzerinde çalışılan bir prototipin görüntüsü basına yansımıştı. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın ziyareti ile birlikte BMC tarafından modernizasyon çalışması yürütülen Leopard 2A4 tankları ilk kez gün yüzüne çıkmıştı.

Yine Mart 2019’da sosyal medyada ERA panelleri ile donatılmış test edilen çeşitli Leopard 2 fotoğrafları yer almıştı.

2020 Ocak ayında, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB)’nda düzenlenen 2019 değerlendirmesi ve 2020 hedeflerine ilişkin basın toplantısı düzenlenmişti. Toplantıda Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’e tank modernizasyonlarına ilişkin soruyu Defence Turk temsilcisi yöneltmiş ve projelerin devam ettiğine yönelik detay içermeyen bir cevap almıştı.

Son olarak Roketsan’ın 2020 broşüründe firmanın zırh çözümlerine yönelik resimler arasında Leopard 2 (A4’e kadar olan düz kule tasarımlı versiyonu) tankının gövdesine uygun bir zırh yerleşimi örneği yer aldı. Görseldeki tankın üzerinde zırh plakaları ile Patlayıcılı Reaktif Zırh (ERA) yer alıyor.

“Roketsan zırh çözümleri ile ilgili gelişmeleri buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.”

İlgili Olarak 

Leopard 2A4 modernizasyonuna ne oldu?

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Güney Kore Ordusu K1 tank ve K9 Obüs sistemlerini insansızlaştıracak

Güney Kore Ordusu, K1 Ana Muharebe Tankı ve K9 Kundağı Motorlu Obüslerini insansız teknolo…