Anasayfa Haberler Genel Haberler İsviçre Suudi Arabistan’a ait silah parçalarını teslim edebilir

İsviçre Suudi Arabistan’a ait silah parçalarını teslim edebilir

0

İsviçre, hava savunma bileşenlerinin Suudi Arabistan’a ihraç yasağını kaldırdı. İsviçre Federal Ekonomik İşler, Eğitim ve Araştırma Dairesi EAER’nin 4 Temmuz’da yaptığı açıklamada, tamir edilen yedek parçaların, montaj elemanlarının ve hava savunma sistemlerinin İsviçre’den Suudi Arabistan’a tekrar ihraç edilebileceğini belirtti.

Federal Konsey, muhalif Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki cinayetinden birkaç hafta sonra 31 Ekim 2018’de Suudi Arabistan’a silah ihracatını yasaklamıştı.

Bununla birlikte, EAER Başkanı Guy Parmelin 3 Temmuz’da Federal Konseye, yasağın kaldırılması gerektiğini, bunun için yasal bir dayanak bulunmadığını bildirdi. EAER açıklamasına göre ambargo için hukuki bir gerekçenin hazırlanmaması mülkiyeti Suudi Arabistan’a ait bileşenlerin haciz durumuna düşmesine sebep oldu.

Bununla birlikte İsviçre Ekonomik Bakanlığı Yemen’de kullanılabilecek yüksek risk içeren ve insan hakları ihlallerinde kullanılabilecek silahların ihracatına izin verilmeyeceğini açıkladı.

İsviçre – Suudi Arabistan silah ticareti

SIPRI raporlarına göre İsviçre, 2016-2017 yıllarında Suudi Arabistan’a 44 milyon dolarlık silah sattı. Açık kaynaklara göre Suudi Arabistan geçmişte İsviçre’den Oerlikon GDF serisi 35 mm çift namlulu hava savunma sistemleri ve bu sistemlerin radar ve komuta kontrol ihtiyacını karşılayan Skyguard sistemlerini satın aldı. Açık kaynaklara göre Suudi Arabistan 128 adet Oerlikon GDF hava savunma topuna sahip.

Kaşıkçı Cinayeti sonrasında silah endüstrisine yönelik Suudi Arabistan baskısını kaleme almıştık:

Silah Endüstrisine Suudi Arabistan Baskısı

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Polis Özel Harekat Sarsılmaz SAR-223P’yi aktif olarak kullanıyor

Polis Özel Harekat tarafından Türkiye’nin çeşitli yerlerinde Sarsılmaz üretimi SAR-2…