Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Japonya beşinci nesil F-35 savaş uçaklarına JSM seyir füzesi tedarik edecek

Japonya beşinci nesil F-35 savaş uçaklarına JSM seyir füzesi tedarik edecek

0
F-35A Lightning II

Nisan 2021’den itibaren, Japonya F-35A filosuna ABD-Norveç JSM-Müşterek Taarruz Füzesi satın alınacak.

JANES yayın kuruluşu sözcüsüne göre, Japonya Hava Öz Savunma Kuvvetleri’nin (JASDF) Lockheed Martin F-35A Lightning II müşterek taarruz uçağı filosuna, Nisan 2021’den itibaren hassas güdümlü müşterek taarruz füzesi (JSM) tedarik edilmeye başlanacak. F-35A’nın silah bölmesine sığacak şekilde tasarlanan seyir füzeleri, yaklaşık 500 km menzile sahip ve bu nedenle, uzak bir mesafeden fırlatılabiliyor.

Bununla birlikte Japonya, çok amaçlı savaş uçaklarının havadan atılan seyir füzesi (SOM) gereksinimini karşılamak için Lockheed Martin AGM-158B menzili genişletilmiş müşterek havadan satha atılan seyir füzesi (JASSM-ER) ve AGM-158C uzun menzilli gemisavar füzesi (LRASM) satın almayı planlıyor. Ocak 2020’de Japonya Savunma Bakanlığı yetkilisi JANES’e verdiği demeçte, bahse konu silah sistemlerini Amerika Birleşik Devletleri’nden “mümkün olan en kısa sürede” tedarik edilmesi adına çalıştıklarını söyledi. Sistemler, F-15J Eagle avcı uçaklarına entegre edilerek, daha uzun menzillerdeki saldırılara karşı koyabilme kabiliyetleri geliştirilecek.

Japonya jsm
ABD-Norveç Müşterek Taarruz Füzesi (JSM)

Mart 2019’da, JASDF F-35A filosuna açıklanmayan sayıda “ilk” JSM tedariki için Kongsberg Gruppen şirketi ile sözleşme imzalandı. Bu sözleşmenin ardından Kasım 2019’da, ilave JSM sağlanması için değeri 450 milyon Norveç kronu (49,2 milyon ABD doları) olan bir sözleşme daha imzalandı.

2018 mali yılında, Japonya Hava Öz Savunma Kuvvetleri’ne SOM satın alınması için 2,2 milyar JPY (20,8 milyon USD) ve JSM için 2,16 milyar JPY (Japon yeni) tahsis edildi. Ayrıca 2019 mali yılında, JSM tedariki için 7,9 milyar JPY ve 2020 mali yılında ise 13,6 milyar JPY tutarında bütçe ayrıldı.

müşterek taarruz füzesi jsm

İlgili Olarak

ABD, Japonya’ya AIM-120C-8 satışına onay verdi

ERÜ Makine Mühendisliği mezunu. Savunma sanayii teknolojileri takipçisi, araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD Ordusu Geleceğin İHA sistemleri için tam rekabete dayalı bir süreç başlatıyor

ABD Ordusu, Geleceğin Taktik İnsansız Hava Sistemi (FTUAS) programı için tam ve açık rekab…