Anasayfa Haberler Genel Haberler Türkiye, yayınladığı NAVTEX’te Sakız Adası’nın gayri askeri statüsünün bozulduğunu ilan etti

Türkiye, yayınladığı NAVTEX’te Sakız Adası’nın gayri askeri statüsünün bozulduğunu ilan etti

0

Türkiye, İzmir istasyonundan yayınladığı NAVTEX’te 1923 Lozan Antlaşması çerçevesinde Sakız Adası’nın gayri askeri statüsünün bozulduğunu ilan etti.

Türkiye Cumhuriyet İzmir istasyonundan  yeni NAVTEX (Denizcilere Duyuru) ilan etti. Yayınlanan NAVTEX’te 1923 Lozan Antlaşması çerçevesinde Sakız Adası’nın gayri askeri statüsünün bozulduğu Türk Deniz Kuvvetleri Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı tarafından duyuruldu.

Türk Deniz Kuvvetleri Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan duyuruda;

“SEYHİDDA DENİZCİLERE BİLDİRİ NUMARASI : 1149/20 (İzmir) (Yayınlanma: 14-09-2020 19:54)

SEYHİDDA DENİZCİLERE BİLDİRİ NUMARASI : 1149/20
EGE DENİZİ
1. LA08-206/20 NUMARALI NAVTEX MESAJI İLE SAKIZ ADASININ 1923 LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASI İLE BELİRLENEN GAYRİ ASKERİ STATÜSÜ İHLAL EDİLMİŞTİR.
2. BU BİLDİRİ 16 EYL 20 SAAT 0001Z’DA YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILACAKTIR.” ifadelerine yer verildi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan Kızılhisar (Meis) Adası’na yapılan askeri sevkiyata cevap

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “Yunanistan’ın Meis Adası’na askeri yığınak yaptıklarına dair haberler basında yer almıştır. Meis, 1947 Paris Barış Anlaşması ile silahsızlandırılmış statüdedir. Basında yer alan haberler doğruysa, bu, Yunanistan’ın hukuk tanımazlığının ve Doğu Akdeniz’deki gerçek niyetinin yeni bir göstergesidir. Adanın statüsüne yapılmaya çalışılan gayri meşru değişiklikleri reddediyoruz. Kıyılarımızın hemen karşısında böyle bir provokasyonun amacına ulaşmasına müsaade etmeyeceğimizi vurguluyoruz. Bu tür provokatif hareketlerin Yunanistan’a hiçbir faydası olmayacaktır. Yunanistan bölgede gerginliği artırıcı adımlara devam ederse, kaybeden kendisi olacaktır. Türkiye uluslararası hukuktan kaynaklanan hak ve menfaatlerini sonuna kadar korumada kararlıdır.” açıklamalarında bulundu.

İlgili olarak

Yunanistan Başbakanı yeni silahlanma programı açıkladı

BAU DEGS: Meis Adası’nın yanındaki KARAADA ve FENER ADASI Yunanistan’a ait değildir

Havacılık ve hava savunma sistemi meraklısı. Harp sanatları araştırmacısı.Savunma sanayi ile yakından ilgili. Edebiyat aşığı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

KARDEMİR lokomotiflerinde TÜBİTAK RUTE imzası

TÜBİTAK Raylı Araç Güç Platformu’nu kullanan ve Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayi…