Japonya F-15’leri satıyor

0
Japonya

Japon iş dergisi Nikkei Assian Review Japonya’nın F-35 Lightning II savaş uçaklarının satın alınmasına bütçe oluşturmak için F-15 savaş uçaklarını ABD’ye satmayı planladığını açıkladı.

Tokyo, ABD’den 105 F-35 savaş uçağı satın alma müzakerelerinin bir parçası olarak bu tür bir satış olasılığı olduğunu açıkladı. İki tarafta satılacak F-15 sayısı ve fiyatları gibi ayrıntıları gidermeye çalışıyor.

Tokyo böyle bir satış düzenleyerek, mali konsolidasyon çabaları arasında savunma harcamalarını genişletme konusundaki halk eleştirisini bastırmayı umuyor. Savunma ekipmanlarının üçüncü ülkelere satılmasında deneyim sahibi olmadığı için Washington’a dönülmesi de Japonya’ya yardım edecek.

Nikkei, Japon Hava Savunma Kuvvetleri’nin vurucu gücünü oluşturan 200 (150 adet civarında aktif olduğu düşünülmekte) F-15’in yarısının çeşitli elektronik revizyondan geçirildiğini satışa çıkacak modellerin modernize edilmeyen 100 ya da daha fazla F-15 olacağını açıklamalarına ekledi. Japon Hükumeti bahsi geçen modernize edilmemiş uçakların F-35’ler ile değiştirileceğini açıkladı.

Japon F-15’lerinin en eskisi ilk olarak 1980’lerin başında konuşlandırılmış durumda. Ancak gerekli modernizasyon ve bakım çalışmalarından sonra bu uçakların günümüz koşullarını sağlayabileceği belirtiliyor. Washington, Japon tarafına uçağı zayıf hava kuvvetleri olan ülkelere satmayı düşüneceğini söyledi. Anlaşma, ABD’nin Güneydoğu Asya ülkelerine, Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki askeri varlığını genişlettiği için, indirimli fiyatlarda avcı uçağı temin etmesini sağlayabilir.

Japon Hükumeti ayrıca savunma teçhizatı ihracatı konusundaki deneyim eksikliği göz önüne alındığında, savaşçıları doğrudan üçüncü bir ülkeye satmaya çalışmak yerine dünya genelinde başarılı bir şekilde silah satan ABD üzerinden dolaylı olarak çalışmanın daha akıllıca olacağını düşündü. Japonya 2014 yılında kadar savunma teçhizatı ihracatını yasaklamıştı. Japonya silah temini konusunda ihtilaflı olan ülkelere karşı halen silah ihracatı yapmamaktadır.

Japonya’nın kullandığı uçaklar F-15J/DJ Eagle sürümüdür. Bu uçaklar lisans altında Mitsubishi Heavy Industries tarafından üretilmiştir. Uçaklar Japonya’nın ürettiği çeşitli hava-hava füzelerini kullanabilmektedir.

F-15J/DJ Eagle Teknik Özellikler
Mürettebat: 1 Pilot
Uzunluk: 19.43 metre
Yükseklik: 5.63 metre
Kanat Açıklığı: 13.05 metre
Kanat Alanı: 608 ft² (56.5 m²)
Maksimum Kalkış Ağırlığı: 30,845 kg
Güç: 2 × Pratt & Whitney F100 17,450 lbf
Maksimum Hız: 2.5 Mach (2,665 km/h)
Servis İrtifası: 65.000ft (20.000 metre)
Füzeler
  • Mitsubishi AAM-3
  • Mitsubishi AAM-4
  • Mitsubishi AAM-5
  • AIM-9 Sidewinder
  • AIM-7 Sparrow

 

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

NATO 9’uncu Airbus A330 çok rollü tanker uçağı siparişini verdi

NATO Destek ve Satın Alma Ajansı (NSPA) ek bir Airbus A330 MRTT siparişi verdi. Airbus, Av…