Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Japonya, sekizinci ‘Bilgi Toplama Uydusu’nu Ocak 2020’de yörüngeye fırlatacak

Japonya, sekizinci ‘Bilgi Toplama Uydusu’nu Ocak 2020’de yörüngeye fırlatacak

0

Japon Mitsubishi Heavy Industries (MHI) tarafından yapılan açıklamada, H-IIA tipi uydu fırlatma roketiyle, Japonya’nın 8. Bilgi Toplama Uydusunun (IGS) Japonya’nın güneybatısındaki Kagoshima şehrinde bulunan Tanegashima Uzay Merkezi’nden yörüngeye gönderileceği açıklandı.

IGS uydusu bir elektro-optik kamera taşıyacak ve yörüngede olan diğer yedi IGS uydularına katılacak. Japonya şu anda beş adet yüksek çözünürlüklü sentetik aralıklı radar (SAR) uydusu ve iki elektro-optik IGS uydusu işletiyor. Yörüngedeki Bilgi Toplama Uyduları (IGS) ile Kuzey Kore ve Çin’in balistik füze ve nükleer silah testleri gibi askeri faaliyetlerinin yanında Güney Çin Denizi, Doğu Çin’deki denizcilik faaliyetleri de takip ediliyor.

Japonya ayrıca Kuril Adaları üzerinde Rusya ile uzun süredir devam eden toprak anlaşmazlığı nedeniyle IGS uydularını Rusya’nın askeri faaliyetlerini izlemek için de kullanıyor.

Son zamanlarda, hem Çin hem de Rusya, Japon savunma sistemlerini ve politik tepkilerini test etmek için Japon karasularında ve hava sahasında deniz ve hava manevraları gerçekleştirdi. Japonya ayrıca Kuzey Kore’nin Japonya’ya karşı düşman tavırları ve coğrafi yakınlıkları düşünüldüğünde Kuzey Kore balistik füze testleri ve nükleer silah programı konusunda derin endişe duyuyor.

Sonuç olarak, IGS uyduları Japonya’ya Kuzey Kore, Çin ve Rusya’nın askeri faaliyetlerine ilişkin stratejik erken uyarı ve istihbaratını müttefikleriyle paylaşmak için yararlı bir savunma diplomasisi aracı sağlar.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD, NATO bünyesindeki dört uçağını Afgan Hava Kuvvetlerine teslim etti

ABD, 17 Eylül 2020 tarihinde, NATO bünyesinde işletilen dört adet A-29 Super Tocano uçağın…