Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Uçaktan bırakılan X-61A İHA ilk uçuş testini tamamladı

Uçaktan bırakılan X-61A İHA ilk uçuş testini tamamladı

0

ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı – DARPA’nın Gremlins Programı kapsamında X-61A İHA’nın ilk uçuş testi tamamlandı. Test Kasım ayı sonlarında ABD ordusunun Utah’da bulunan Dugway Proving Ground üssünden kalkan C-130A‘nın X61A‘yı fırlatması ve İHA’nın 1,5 saatin üzerindeki serbest uçuşunu kapsıyor.

Gremlins programının bu üçüncü aşamasının amacı; çok sayıda, düşük maliyetli, yeniden kullanılabilir İHA’nın (“Gremlinlerin”) tam ölçekli bir teknoloji kanıtlama serisinin tamamlanmasıdır.

Program Gremlin İHA’ların görevlerini tamamladığında; nakliye uçağının İHA’ları tekrar uçağa alması ve karadaki mürettebatın İHA’ları 24 saat içerisinde yeniden kullanıma hazırlayacakları üsse geri götürülmesini kapsıyor.

Test kapsamında operasyon ve performans, hava ve kara tabanlı komuta ve kontrol sistemleri ve uçuşun sonlandırılması hakkında veri toplama da dahil olmak üzere Kasım ayındaki testin tüm hedefleri yerine getirildi. Operasyonel planın parçası olmayan test serisinde bir paraşüt anomalisi oluştu. Olay, programdaki testteki 5 İHA’nın birinin kaybı ile sonuçlandı.

DARPA Taktik Teknoloji Ofisi Gremlins Program Yöneticisi Scott Wierzbanowski, “Araç iyi performans gösterdi, bize doğru yolda olduğumuza dair güven veriyor ve devam eden çabalarımızda başarı bekleyebiliriz.” dedi.

Wierzbanowski, “Test kapsamında hız yakalama, motor çalıştırma ve serbest uçuşa geçiş için araç performansına daha yakından baktık. Yerdeki performansı simüle ettik ve şimdi havada tamamen test ettik. Ayrıca çeşitli araçlar da gösterdik. Aerodinamik verilerimizi doğrulamaya yardımcı olan manevralar.” diye ekledi.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD, NATO bünyesindeki dört uçağını Afgan Hava Kuvvetlerine teslim etti

ABD, 17 Eylül 2020 tarihinde, NATO bünyesinde işletilen dört adet A-29 Super Tocano uçağın…