Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Japonya’nın 5. nesil savaş uçağı 2031’de seri üretime başlayacak

Japonya’nın 5. nesil savaş uçağı 2031’de seri üretime başlayacak

0

Japonya, 5. nesil savaş uçağı olan F-3 savaş uçağının üretimine ilişkin zaman çizelgesini açıkladı.

Japonya Savunma Bakanlığı, F-3 savaş uçağı programının zaman çizelgesini açıkladı. Buna göre uçağın seri üretimine 2031 yılında başlanacak.

Bir sonraki adımlar tasarım ve üretim planlarının tamamlanmasının ardından, 2024 yılında ilk prototipin üretilmesi ve 2028’de ilk uçuşun gerçekleşmesi olacak. Yeni uçaklar, 2030’larda hizmet dışına alınmasıyla F-2 uçaklarının yerini alacak. Japonya daha önce uçakların ”stealth” ve ABD ile müşterek çalışma özelliği olacak.

Japonya son on yılda uçağın ”stealth” dizaynı, AESA radarı ve motoru üzerinde çalıştı. Bunu takip eden süreçte daha verimli çalışmak adına bir dizi test uçuşu gerçekleştirildi. Uçuştan elde edilen verilerle uçağın kabiliyetlerinin geliştirilmesi üzerine çalışılıyor.

Bu çabalara rağmen, ülke hala F-35 savaş uçağının en büyük müşterisidir ve nihayetinde 147 adet F-35’i işletmeyi planlamaktadır.

Japonya’nın Stealth Savaş Uçağı Projesi

Japonya’nın önde gelen savunma sanayii şirketi Mitsubishi Heavy Industries bedeli 40 milyar Amerikan dolarını aşması beklenen bir anlaşmaya öncülük edecek. Şirket, yeni nesil avcı için bir tasarım sunmadı, ancak 2016’da Japonya için “stealth” uçak tasarımı olan X-2’yi geliştirdi.

F-3 ya da F-X olarak adlandırılacak olan uçak hakkında bilgi sahibi kaynaklardan birinin uçağın tasarımının şimdiye kadar yürütülen testlerde iyi bir performans sergilediğini belirtti. Mitsubishi Heavy Industries firma sözcüsü, şirketin hükûmetin takip edeceği program çerçevesinde çalışılacağını belirtirken, hükümetin geliştirme programına öncülük edeceğini söyledi.

Japon Hava Öz Savunma Kuvvetleri yaklaşık 200 adet Boeing F-15 uçağını işletirken ve onlarca yıllık F-4 uçaklarının filolarını F-35’lerle değiştiriyor. F-3 ise 20 yıldan uzun bir süre önce Mitsubishi Heavy ve Lockheed Martin tarafından ortaklaşa üretilen F-16 Fighting Falcon’un bir türevi olan F-2’nin yerini alacak.

İlgili Olarak

Japonya yeni nesil ‘stealth’ savaş uçağında kendi tasarımını kullanacak

Dış Haberler Editörü

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Müşterek kaska monteli nişangah sistemi (JHMCS) II, F-16V platformunda uçuş testine giriyor

Müşterek kaska monteli nişangah sistemi ürün ailesinin en yeni üyesi olan JHMCS II, Amerik…