Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Kenya helikopter filosunu genişletiyor

Kenya helikopter filosunu genişletiyor

0

Kenya, BAE’den Eş-Şebab terör örgütüne yönelik mücadelesinde kullanmak üzere Fennec helikopteri aldı.

Kenya Savunma Kuvvetleri Eş-Şebab terör örgütü ile mücadelesine devam ederken kuvvet aktarım yeteneğini geliştirmeye çalışıyor. Kenya bu kapsamda Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) sekiz adet Fennec hafif genel maksat helikopteri satın aldı.

BAE  Ordu Havacılık Tugayı ve Hava Kuvvetleri’nin Özel Harekât Komutanlığı’nda bir miktar AS550C3 Fennec helikopteri kullanıyor. Ancak bu helikopterler hakkında çok az şey biliniyor. TRMilitary’de bulunan  envanter kaydına göre BAE envanterinde 14 adet Fennec helikopteri bulunuyor.  4 Eylül’de yayınlanan fotoğraflarda en az dört adet tek motorlu AS550 Fennec helikopteri Kenya Hava Kuvvetleri roundel’ı (milliyet işareti) ile görüntülendi. Helikopterler Birleşik Arap Emirlikleri tarafından kullanılan gri boyamayı kullanıyordu.

Kenya Hava Kuvvetleri  geçtiğimiz haziran ayında 198 milyon dolara 3 adet C-27J Spartan siparişi verdi. Kenya ayrı bir anlaşmada bir dizi AW139 helikopteri sipariş etti ve geçen yıl aralık ayında Ürdün’den satın alınan iki adet ikinci el AH-1F Cobra saldırı helikopterini sergiledi. Kaç adet AH-1F Cobra satın alındığı bilinmesede şu ana dek 3 helikopter tespit edildi.

 

Kaynak: defenceWeb

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Mısır ordusu için üretilen AW149 helikopteri ilk uçuşunu yaptı

Mısır Silahlı Kuvvetleri’nin İtalyan Leonardo firmasından sipariş ettiği 8 adetlik A…