Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Hindistan F-16 kanat üreticisi oluyor

Hindistan F-16 kanat üreticisi oluyor

0

Lockheed Martin, Hindistan’da F-16 savaş uçağı kanatlarının küresel üretimi için Tata Advanced Systems Limited (TASL) ile bir anlaşma imzaladı.

Lockheed Martin yetkilisi John R Losinger, TASL’in gelecekteki tüm F-16 müşterileri için kanat sağlayıcısı olmasının F-16 küresel tedarik zincirindeki rolünü güçlendireceğini ifade ederek TASL’in bu üretim kapasitesini göstermesinin ve Lockheed Martin’in sertifikalı tedarikçisi olmasının yaklaşık 2 yıl süreceğini sözlerine ekledi. Böylece Tata 2020’nin sonlarında veya 2021’in başlarında başlayan kanat üretimi için teklif verebilecek.

Losinger, bu düzenlemenin Lockheed Martin’in TASL ile olan ortaklığını ve şirketin Yeni Delhi’nin ‘Make in India (Hindistan’da yap)’ programına olan desteğini güçlendirdiğini de sözlerine ekledi.

İki şirket şu anda Hindistan’da Lockheed Martin’in C-130 Hercules nakliye uçağı ve Sikorsky S-92 orta sınıf helikopterlerinin üretimindeki küresel programları destekleyen bileşenleri üreten iki ortak girişimde bulunuyor.

Lockheed Martin ve TASL ayrıca, Hindistan Hava Kuvvetleri’nin gelecekteki hava muharebe gereksinimlerini karşılamak için F-16 Blok 70’in seçilmesi durumunda Hindistan’da F-16 Blok 70 üretim lisansı için bir teklif üzerine ortaklık kuruyor.  Ancak bu ihtiyaç için değerlendirmede bulunan Losinger, F-16 savaş uçağı kanat üretimi anlaşmasının Hindistan Hava Kuvvetleri için F-16 Blok 70’in seçilmesiyle şart olmadığını belirtti.

Lockheed Martin başka bir açıklamasında da “Hindistan ile daha geniş F-16 ortaklığı kapsamında Hindistan Hava Kuvvetleri ve ihraç müşterileri için Hindistan’da F-16 üretimi anlaşması hala geçerlidir.” demişti. Bu potansiyel anlaşmayı desteklemek adına, şirket yakın zamanda “Hindistan Hava Kuvvetleri’ne 600+ sayfalık kapsamlı ve tam uyumlu bir bilgi talebinde bulunduklarını onayladılar.

Kaynak: Jane’s

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

NATO 9’uncu Airbus A330 çok rollü tanker uçağı siparişini verdi

NATO Destek ve Satın Alma Ajansı (NSPA) ek bir Airbus A330 MRTT siparişi verdi. Airbus, Av…