Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri KPE Kazakistan’daki iş hacmini arttırıyor

KPE Kazakistan’daki iş hacmini arttırıyor

0

Kazakistan ve Güney Afrikalı Paramount Group ortaklığıyla kurulan Kazakhstan Paramount Engineering (KPE), bir grup Arlan ve Alan zırhlı aracı teslimatı yapıldığını duyurdu. Paramount Group, KPE vasıtası ile Kazakistan’daki iş hacmini büyütüyor.

KPE, Kazak ordusu için Arlan olarak bilinen Paramount Marauder’in bir varyantını üretiyor. KPE Arlan aracı Kazakhstan Aselsan Engineering (KAE) ürünü SARP Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi (UKSS) kullanıyor. KPE, Arlan’a yeni bir kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) koruma sistemi entegre ettiğini, ergonomiyi geliştirdiğini ve modern bir ısıtma sistemi eklediğini bildirdi. Şirket Arlan’ın üretimindeki yerel katkının %70’e ulaştığını da vurguladı. Ayrıca KAE, KPE Arlan aracına ASELSAN ürünü IGLA Füzesi Fırlatma Sistemi entegrasyon faaliyetleri yürütüyor.

KPE-Plasan Alan

Alan aracı ise İsrailli Plasan firması ürünü SandCat aracının KPE-Plasan işbirliği ile üretilmiş bir modeli olarak karşımıza çıkıyor. 15’ten fazla ülkede kullanılan SandCat’in 15’ten fazla yapılandırılmış modeli (havan aracı, tanksavar füze platformu, keşif aracı vs.) bulunuyor. KPE’nin yaptığı açıklamaya göre kompozit zırhı sayesinde yüksek hareket kabiliyeti sunan Alan zırhlı aracının ilk partisi Kazakistan özel servisleri için üretildi.

KPE, Paramount ürünü Mbombe 6 aracının bir modeli olan Barys 6 zırhlı aracını BTR-82A’da bulunan 30mm’lik silah kulesi ile birlikte KADEX 2018 fuarında tanıtmıştı. Basında şu ana kadar bu araç ile ilgili sipariş bilgisi yer almadı. KPE’nin ürün gamı içerisinde NOMAD zırhlı iç güvenlik aracı da bulunuyor.

KPE’nin tedarikçisi Aselsan ve SSB iştiraki KAE

Nefer UKSS entegre edilmiş Barys 8×8 ve Barys 6

KPE,  Kazakistan Silahlı Kuvvetleri için Aselsan Nefer UKSS ile donatılan 8×8 zırhlı taşıyıcı ve muharebe aracı Barys’ı üretiyor. Shipunov 2A42 30mm otomatik top ve 7.62mm makinalı tüfek ile teçhiz edilen Nefer UKSS’nin entegrasyonu KAE tarafından yapılıyor.  Aselsan Nefer sistemine 25mm ve 30mm olmak üzere iki farklı kalibre ve 4 farklı top sistemi entegre edilebiliyor.

KPE’nin ürettiği araçlara, Aselsan’ın silah sistemleri ve çeşitli elektronik sistemlerini üreten KAE ise ayrıca Kazakistan’da T-72 Tankı modernizasyonu çalışmalarına devam ediliyor. T-72 Modernizasyon Projesi kapsamında KAE firması (Aselsan ve SSB’nin %50 hissedarı olduğu) tarafından, atış kontrol sistemi, uzaktan kumandalı stabilize silah sistemi, yazılım tabanlı taktik telsiz sistemi, iletişim sistemleri, komuta ve kontrol sistemleri tasarlanıp entegre edilmekte.

“Barys” Nefer UKSS ile birlikte testleri geçti

 

İlgini Çelebilir!

Amerika Birleşik Devletleri ‘Demir Kubbe’ hava savunma füze sistemi satın aldı

Amerikan web sitesi Defense News’e göre , Amerika Birleşik Devletleri,  ABD Ordusu i…