Anasayfa Türk Savunma Sanayii Ürünleri Kara Araçları KUNDUZ Amfibi Zırhlı İstihkam İş Makinesi

KUNDUZ Amfibi Zırhlı İstihkam İş Makinesi

0
Envanterde

KUNDUZ Amfibi Zırhlı İstihkam İş Makinesi

Amfibi araçların suya girebilmeleri için kıyı özelliklerinin (eğim, genişlik, toprak sertliği, yüzey düzgünlüğü, vb.) farklı araçların kabiliyetlerine göre uygun hale getirilmesi gereklidir. Bu amaçla kullanılabilen standart askeri iş makineleri bulunmakla beraber, bu araçların yüzme imkân ve kabiliyeti olmadığından en büyük dezavantajları, karşı kıyının da aynı şekilde hazırlanması gereksinimini sağlayamamalarıdır. Bu nedenle, bu araçların nehrin diğer tarafına nakliyesi zaruridir. Ancak nakliye gereksinimi, operasyonun esnekliğini ve başarı şansını azaltmakta, aynı zamanda da hareketin süresini etkilemektedir. Standart iş makinelerinin kullanımı ile ilgili diğer bir kısıt ise, çoğunlukla bu araçların hareket bölgesine nakliyesi için diğer taşıyıcı araçlara gerek duyulmasıdır.

KUNDUZ temel olarak amfibi, zırhlı, paletli, 1 operatör ve 1 mürettebat ile kullanılan bir istihkâm iş makinesidir. İş makinası olarak küreme, düzleme, taşıma ve kazıma operasyonlarını yapabilmektedir

KUNDUZ, standart iş makinelerinden farklı olarak, gerektiği durumlarda ağırlığını artırarak iş yapabilme kapasitesini yükseltmek için, balast haznesine toprak zeminden balast alma yeteneğine ve operasyon sonunda bu balastı boşaltma sistemine sahiptir. Sıradan iş makinelerinde araç sabit, dozer bıçağı hareketli iken KUNDUZ’da dozer bıçağı araca sabittir. Özel hidrolik süspansiyon sistemi sayesinde KUNDUZ’un önü alçaltılıp yükseltilebilmekte ve bu şekilde bıçağının veya balast haznesinin zemine teması ve girişi sağlanabilmektedir. Bu sayede daha etkili kazıma ve küreme işlemi yapılabilmektedir. Bu işlemler araç hareket halinde iken de gerçekleştirilebilmektedir.

Üretici: FNSS

Kullanıcı: Türk Silahlı Kuvvetleri

 

Teknik Özellikler

Ağırlık

Transmisyon

Mürettebat Kapasitesi

Uzunluk

Genişlik

Yükseklik

Süspansiyon Sistemi

Kurtarma Vinci

Gece Görüş Sistemi

KBRN Sistemi

Klima

Yangın Bastırma Sistemi

Sis Havanları

Azami Hız Kara

Azami Hız Su

Yüzme

Azami Yol Menzili

Azami Meyil Tırmanma

Azami Yan Meyil

Dik Engel Aşma

Hendek Aşma

Nokta Dönüşü

19.500 kg

Tam Otomatik

2

6.2 m

3.3 m

3.2 m

Hidrolik Süspansiyon

15.000 kg

Termal Kamera

Artı Basınçlı Tipt

Isıtma ve Soğutma

Motor Bölmesi Söndürme

Standart, 6 Adet

45 km/s

8.6 km/s

Amfibik

400 km

%60

%30

0.4 m

1.5 m

Nokta Dönüşü

 

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

TOMA | Katmerciler

Katmerciler, güvenlik güçlerinin çeşitli tip ve özellikteki Toplumsal Olaylara Müdahale Ar…