Anasayfa Türk Savunma Sanayii Ürünleri Kara Araçları SAMUR Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü

SAMUR Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü

0
Envanterde

 

SAMUR Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü (SYHK) Türkiye’nin ilk özgün tasarım ve geliştirme projesidir. SAMUR SYHK Sistemi Türk Silahlı Kuvvetleri’nin taktik harekat ihtiyaçlarına uygun olarak, muharebe sahasında sulu açıklıklardan süratle ve emniyetle geçişini sağlayacak bir nakliye takımı ve köprü sistemidir.

Dizel motor, otomatik şanzıman, pnömatik süspansiyon sistemi ve hidrolik fren sistemi ile SAMUR SYHK Sistemi, ileri ve geri yönlerde %50 eğimde ve %30 yanal eğimde karada sürüş kabiliyetine sahiptir.

2 adet pompa jetinin sağladığı suda sürüş ve 360° manevra kabiliyetleri ile SAMUR SYHK Sistemi 2.5 m/s’ye kadar akıntılı sularda operasyon yapabilmektedir.

Tek başına askeri yük sınıfı (AYS) 21 Paletli araç, iki adet sistemin yan yana gelerek birleşmesi ile oluşturulan ikili nakliye takımında AYS 70 Paletli araç ve üç adet sistemin yanyana gelerek rampalarından birleşmesi ile oluşturulan üçlü nakliye takımında AYS 100 Tekerlekli araç taşıma kabiliyetine sahiptir. 12 adet SAMUR SYHK Sistemi bir araya gelerek 150m uzunluğunda bir köprü oluşturmakta ve araçların kıyılar arası geçişine olanak sağlamaktadır. Muharebe sırasında kısıtlı zamanı en iyi şekilde kullanmayı hedefleyen sistem ile en fazla 10 dakikada ikili nakliye takımı kurulabilmektedir. SAMUR SYHK Sistemi’nde, kurtarma vinci, otomatik yangın bastıma sistemi, sabit yangın söndürme sistemi, taşınabilir yangın tüpleri ve artı basınç BK sistemi ile güvenlik ön planda tutulmaktadır.

Türkiye’de ilk defa yurt dışı destek alınmadan tasarlanan ve geliştirilen SAMUR SYHK Sistemi’nin yurt dışında da benzerlerine rastlanmaktadır. SAMUR SYHK Sistemi, 8×8 sürüş yapısı, bir sistemde 4 adet rampa taşıması, standart olarak sunulan acil ve kıyı demirleme sistemi, balistik koruması, arıza tespit kolaylığı sağlayan elektronik veri iletişim altyapısı ile benzer sistemlerden ayrılmaktadır.

Üretici: FNSS

Kullanıcı: Türk Silahlı Kuvvetleri

 

Teknik Özellikler

Ağırlık

Motor

Transmisyon

Mürettebat Kapasitesi

Araç Sınıfı

Uzunluk

Genişlik

Yükseklik

Karın Altı Yüksekliği

Güç Paketi

Aks Sayısı

Kullanılan Aks Sayısı

Döndürülebilen Aks Sayısı

Transfer Kutusu

Süspansiyon Sistemi

Aküler

Alternatörler

Fren (Servis)

Fren (Park)

Lastik Tipi

Azami Yol Hızı

Suda Yüzme Hızı

Azami Yol Menzili

Azami Meyil Tırmanma

Azami Yan Meyil

Dik Engel Aşma

Hendek Aşma

Dönüş Yarıçapı

36.000 kg

Dizel

Tam Otomatik 6 İleri

3

AYS 36

13 m

3.5 m

4.1 m

0 – 65 cm

F34 Yakıtı, JP8

4

Tümü

Tümü

2 Hızlı

Bağımsız Havalı Süspansiyon

2 x 12 V, 120 Ah (C20)

Fırçasız, 2×140 A

Hidrolik ve ABS’li

Mekanik Yaylı ve Hidrolik

Run Flat

50 km/s

10 km/s

600+ km

%50

%30

0.50 m

2 m

12 m

 

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ASFAT Mekanik Mayın Temizleme Teçhizatı

ASFAT Mekanik Mayın Temizleme Teçhizatı uzaktan kumandalı, zincirli veya parçalayıcı apara…