Anasayfa Özgün Yazılar Yazılar ve Analizler Kuzey Kore SRBM teknolojisini geliştiriyor

Kuzey Kore SRBM teknolojisini geliştiriyor

0

Covid-19 Pandemisi Arasında Yükselen Füzeler

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) 2020 Mart ayında yaptığı dokuz balistik füze testi ile dikkatlerin üzerinde toplanmasını sağladı. Mart ayında gerçekleştirilen testler operasyonel KN-25 ve hâlâ geliştirilmekte olan KN-24 Kısa Menzilli Balistik Füze (SRBM)’lerden oluşuyor.

Tek kademeli katı yakıtlı roket motora sahip ve 480 km menzil kat edebilen KN-24, 1670 kg fırlatma ağırlığına sahipken 500 kg harp başlığı taşıyabiliyor. Füze sisteminin ABD ordusu tarafından kullanılan MGM-140 ATACMS füze sistemi ile benzerlik gösterdiği biliniyor. KN-24 SCUD gibi geleneksel kısa mesafe balistik füzelerin aksine daha alçaktan uçan ve füzenin kıç kısmında bulunan kanatçıklar ile aerodinamik manevralar (pull-up maneuvers) yapabilme yeteneğine sahip. Rus SS-26 İskender füzelerinde de var olan bu özellik yerleşik hava savunma sistemlerini yanıltmak için kullanılabiliyor.

Öte yandan 2019 yılında test edilen KN-23 SRBM Güney Kore askeri kaynaklarınca hava savunma sistemleri için birer tehdit olarak görülmüştür.

Temmuz 2019’da konuyla ilgili endişelerini dile getiren Güney Kore ve ABD’li askeri kaynaklar, “Fırlatılan füzeler sıradan balistik füze yörüngesinde hareket etmedi. Dalış aşamasında birden yukarı çekme manevrası yaptılar, bu yüzden uçuş mesafelerini ilk değerlendirmelerimize göre değiştirmek zorunda kaldık. (1)” açıklamasında bulunmuştu.

Güney Kore’de konuşlandırılmış THAAD, PAC-3 CRI ve 2021’de konuşlanması beklenen PATRIOT PAC-3 MSE hava savunma sisteminin SS-26 İskender ve KN-24’ün pull-up manevrası karşısında vereceği tepki grafiği. Kaynak: (1)

KN-24 Taktik veya Stratejik Özelliklere Sahip Mi? 

KN-24’ün bilinen beşinci ve altıncı testlerinden sonra, füzenin neredeyse kullanıma hazır olduğunu ve kısa süre sonra envanterdeki yerini alacağını görmek mümkün. Kuzey Kore basınında yer alan haberlerde KN-24’ten “taktik ve stratejik” bir silah olduğundan bahsediliyor.(2) Ancak uzmanların ortak görüşü nükleer bir başlık taşı(ya)mayacağı yönünde.

Füze ve Savunma Sistemleri Uzmanı Michael Elleman’a göre, “KN-24, 610 mm çapında olan ABD yapımı ATACMS’ın çapına yakın ölçülerde ise, nükleer başlık taşımak için çok dardır. Kuzey Kore Şubat 2017’de 600 mm çapında minimize nükleer başlık tanıtmıştı. Ancak nükleer başlığın yerleştirileceği yük bölmesinin çapı, sadece 540 mm’dir. 600 mm çaplı nükleer başlığı füzeye yerleştirebilmek için KN-24’ün ana gövdesi en az 700 mm, belki de 750 mm’den büyük olmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu. Fakat hâlâ geliştirme aşamasında olan KN-24’ün Pyongyang yönetimi tarafından ilerleyen günlerde nasıl geliştireceği ise bilinmiyor.

KN-24

“ÇNRA” Sisteminde Yenilikler 

Kuzey Kore’nin en son yaptığı balistik füze testi ise yenilenmiş KN-25 fırlatma sistemi ile 29 Mart’ta gerçekleşti. Wonsan askeri tesisleri yakınından ateşlenen 2 füze 30 km irtifada 230 km başarılı uçuş gerçekleştirdi. Fırlatma haberi ardından ilk akla gelen KN-24 olsa da işin boyutu ertesi gün gelen açıklama ve fotoğraflarla değişti. Fırlatılan füzeler KN-25 modeliydi.

Kuzey Kore halihazırda 300 mm çapında KN-09 ve 400 mm’lik iki büyük yönlendirebilir ÇNRA’lara (Çok Namlulu Roket Atar) sahiptir. Fakat son testi ile 600 mm çapında olduğu bilinen KN-25 modelini de geliştirdiğini göstermiş oldu. Fırlatıcı platformda göze çarpan ilk değişim 2×4 adet fırlatma tüpünün yer alması.

KN-09

KN-25 katı yakıtlı olup 380 km menzilindeki hedeflere ulaşabiliyor. İlk testi 25 Ağustos 2019’da gerçekleşmişti. Sistemin kısa sürede geliştirilmesi ve test edilmesi Kuzey Kore’nin ICBM teknolojisine ara verip SRBM’leri geliştirdiğinin bir göstergesi olarak nitelendirildi.

KN-25

Kuzey Kore, ABD yönetimi ile Singapur ve Vietnam’da gerçekleştirdiği zirvelerin ardından, verilen sözleri bozmamak ve diplomatik geleneği sürdürmek adına ICBM testlerine ara vermişti. Hwasong-10 ve Puksong 1-2-3 serisi orta menzilli balistik füze (Puksong’lar SLBM sınıfı) envanterini kısa süre önce yaptığı testler ile tamamladıkları düşünüldüğünde Kuzey Kore’nin ara süreyi SRBM envanterini yenileme süreci olarak belirlemiş olduğu değerlendirilebilir.

Hwasong-10

Kuzey Kore:

  • Kısa mesafe balistik füzelerini geliştirerek, güçlü bir konvansiyonel savaş yeteneği oluşturmaya çalışacaktır.
  • Geleneksel harp başlıklarını yeni sistemler üzerinde deneyerek, başlıkların hedef hassasiyetini güçlendirebilir.
  • Sovyet R-17 Elbrus (SCUD B) füzelerinden türetilmiş Hwasong-5 ve Hwasong-6 SRBM cephaneliğini kendi üretimi KN-23-24-25 füzeleri ile yenileme yoluna gidebilir. Çünkü katı yakıt ile çalışan KN modelleri fırlatma ve taşıma aşamalarında sıvı yakıtlı Hwasong-5/6 modellerine göre avantaj sağlamakta.

Politik Gelişmelerin Etkisi 

Yukarıda da belirtildiği gibi son testlerin SRBM olmasında politik etki çok fazla. Kore Yarımadasında atılan barış adımları Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in’nin Pyongyang’ı ziyaret etmesi. Ardından Donald Trump’ın G20 Zirvesi ardından Kim Jong-un ile 38. Paralelin kuzeyine geçen görevdeki ilk başkan olması Kuzey Kore nükleer testlerini ve ICBM çalışmalarını azaltmış durumda. Her ne kadar Singapur ve Vietnam Zirveleri başarısız geçse de Kuzey Kore yönetimi, ABD tarafından uygulanan yaptırımların sonlandırılması için diplomatik ortamın yaratılmasına odaklanacaklarını duyurmuştu.

Trump Kuzey Kore'ye ayak basan ilk ABD Başkanı oldu | DÜNYA | DW ...
Donald Trump, Kuzey Kore’ye ayak basan görevdeki ilk ABD Başkanı olarak tarihe geçti. Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un

COVID-19 pandemisi ile Kore Yarımadası’nda da gündem değişmiş durumda. Güney Kore’de salgınla mücadele sürerken yapılan parlamento seçimleri iktidarda olan Birlikte Demokratik Parti’nin (더불어민주당) 163 sandalye kazanarak tekrar görevine devam etmesini sağladı.

Bu kazanımın Kore Yarımadası’nda ki barış ve birleşme yolculuğuna muhakkak katkısı olacaktır. Muhalefette olan Birleşik Kore Partisi’nin (미래통합당) Kuzey ile barış ve birleşme yönetimi Pyongyang tarafından büyük tepki almıştı. İktidar partisi barış diplomasisini artırarak Kuzey Kore ile barış ve birleşme vaadi sunarken, muhalifler “Kim Jong-un rejimini yıkma” vaadi ile seçmenin karşısındaydı. Öte yandan Kuzey Koreli eski bir diplomat olan Thae Yong-ho’nun 2016’da Güney’e sığınması ardından bu yıl muhaliflerin Seul milletvekili oldu.

Thae, seçim vaatlerinde Kuzey Kore’yi karalama ve Güney muhafazakârlarının oylarını almak için, “Kim Jong-un rejimi yıkılmalı. Eğer biz iktidara gelirsek Kore Yarımadası’nda bunun gerçekleşmesini sağlayacağız. Bunun için her zaman yardım etmeye hazırım.” söylemlerinde bulunuyordu. Diğer yandan nükleer denemelerin durması ve iktidar ile barış görüşmelerini hızlandığı gören muhalif lider Hwang Kyo-ahn Kuzey Kore’nin kısa mesafeli füze testlerini propaganda konuşmalarının giriş metni haline getirmişti. Hwang 2019 mayıs ayında Seul’de yaptığı bir mitingde, “Moon Jae-in atılan füzeleri tehlike olarak görmemiş. Füzeler 200 km menzilli. Nereyi vurmak için tasarlanmış bunlar? Ben söyleyeyim size doğrudan Seul’ü vuracakdır. (3)” diyerek askeri kaynakları ve Demokratların iktidarını zan altına almaya çalışsa da başarılı olamadı.

En son denemenin seçimlerden bir gün önce 14 Nisan sabahı meydana gelmesi Güney Kore seçim kulislerinde “muhalifler bunu nasıl fırsata dönüştürecek” düşüncesi oluşturdu. Güney Kore askeri kaynakları söz konusu fırlatmanın balistik füze fırlatması olmadığını, Kangwon açıklarından fırlatılan “Gemi savar seyir füzesi” olduğunu duyurdu (4). Fakat Kuzey Kore kaynakları konuyla alakalı henüz resmi bir açıklama yapmış değil. Bu yüzden fırlatılan füzenin modeli kesin olarak bilinmiyor.

Kuzey Kore’den Önemli Kararlar

Bir diğer önemli gelişme Kuzey Kore’den geldi. Kore İşçi Partisi (조선로동당) Politbürosu 12 Nisan’da Kim Jong Un Başkanlığında toplandı (5).Parti Merkez Komitesi, “Küresel Covid-19 mücadelesine katkı ve halkın can güvenliğini korumak için daha fazla ulusal önlem” kararı aldı. Bütçe komisyon toplantıları görüşülürken askeri bütçe kalemlerinin diğer yıllara nazaran daha geri planda tutulduğu görüldü. Askeri ve savunma alanında nihai kararların alınacağı (최고 인민 회의) 14. Yüksek Halk Meclisi 3’üncü oturumunun ertelenmesi “ulusal savunma” kararlarının geciktirmiş durumda.

Politbüroda yeni atanan isimlerden göze çarpan isim ise Kore Halk Ordusu Gnkur.Bşk. Park Jong Chon oldu. Park, parti siyasi işler merkez komite üyesi olarak seçildi. Kız kardeş Kim Yo Jong ve Dışişleri Bakanı Ri Son Gwon Polit Büro yedek üyeleri olarak seçildi. (6)

Park, stratejik silahların geliştirilmesinde yer alan kilit isimlerden bir tanesi. Bu adımın ilerde nasıl sonuç yaratacağını görmek çok uzak olmayacak gibi.

Yazar

Mehmet Emre ÖZTÜRK

Kaynakça

  1. Korea Joongang Daily
  2. KCNA Watch
  3. JoongAng Ilbo 정치 
  4. Yonhap News Agency
  5. Yonhap News Agency 
  6. Emre Öztürk / Twitter

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Bilgi Güvenliği ve Siber Güvenlik | Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi

“Bu yazı iki bölümden oluşması planlanan çalışmanın ilk bölümü olup, bilgi güvenliği…