Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Lockheed Martin, Afrika, Asya ve Güney Amerika’daki müşterilere ekstra F-16’lar satmayı planlıyor

Lockheed Martin, Afrika, Asya ve Güney Amerika’daki müşterilere ekstra F-16’lar satmayı planlıyor

0

Lockheed Martin’in Baş Finans Yetkilisi (CFO) Salı günü yaptığı açıklamada, Lockheed Martin’in, Afrika, Güney Amerika ve Güneydoğu Asya ülkelerinden ilaveten F-16 satın almak isteyen ülkeler arasında bir başka uluslararası F-16 satış dalgası beklediğini söyledi.

Lockheed Martin’in CFO’su Kenneth Possenriede 21 Nisan Salı günü çeşitli yatırımcılara verdiği demeçte, “F-16’nın, F-35’i karşılayamayan veya açıkçası F-35’i satın alamayan müşteriler için iyi bir 4. nesil uçak olduğunu düşünüyorum.” dedi. Kenneth Possenriede açıklamasının devamında “Müşterilerin F-16’dan F-35’e geçmeleri için bu iyi bir arabulucu adım olabilir.” dedi.

Possenriede, tedarik zincirinde teslimatların gecikmesine neden olacak aksamaların bulunduğu F-35 programının aksine, F-16 üretim hattının COVID-19 pandemisinden çok az etkilendiğini söyledi.

Lockheed Martin, F-16 üretim hattını 2019 yılında Bahreyn için üretilecek F-16 Blok 70 uçağının üretimini karşılamak için Fort Worth, Teksas’tan Güney Carolina’daki Greenville’e taşıdı. Bahreyn’in 2018’deki siparişinden bu yana Lockheed Martin, Bulgaristan ve Slovakya ile F-16 alımına yönelik sözleşme imzaladı. ABD hükümeti ile Tayvan arasındaki F-16 satışına dair görüşmeler hala sürüyor.

Possenriede, “Ayrıca F-16 için şekillendirmeye çalıştığımız birkaç siparişimiz var.” dedi.

F-16 Blok 70

Kenneth Possenriede verdiği demecin devamında, “F-16 ile ilgilenen bir Afrika ülkesi var, bu yüzden bu satışın gerçekleşmesini umuyoruz. Bir de Güney Amerika ülkesi var var ayrıca F-16 ile ilgilenen bazı Güneydoğu Asya ülkeleri de var.” ifadelerini kullandı.

Possenriede, hangi ülkelerin F-16’yı satın almayı düşündüklerine yönelik detay vermedi. Teal Group’da bir havacılık analisti olan Richard Aboulafia, bu siparişlerin bazılarının gerçekleşmesinin “oldukça iyi bir şans” olduğunu söyledi.

Richard Aboulafia, “Lockheed uzun yıllardır F-16 programını unutarak bir kötülük yapıyordu. Geleceğin F-35 ve F-35’ten başka bir şey olmadığı fikrine sahiptiler, piyasanın F-35 fiyat etiketini almaya hazır olmayan kısmını görmezden geliyorlar.” dedi. ve “Gerçekten sağlam bir çekirdek pazarıyla gerçekten iyi bir ayrıcalık. İhmal edilmesi kötü görünüyor.” diye de ekledi.

Aboulafia, Afrika’da yeni bir müşteri F-16 satın almak istiyorsa, savaş uçağı satın almaya ilgi duyduğunu belirten Botsvana olabilir. Lockheed Martin, Afrika’da zaten F-16’ları Fas ve Mısır’a sattı ve 2019’da ABD Dışişleri Bakanlığı yeni F-16’lar ve yükseltmeye yönelik Fas ile anlaşma yaptı.

Güney Amerika’da Lockheed Martin firması yıllardır F-16’ları Arjantin’e satmaya çalışıyor, ancak konuya ilişkin yorumda bulunan Aboulafia, Şili tarafından ikinci bir siparişin daha olası bir ihtimal olduğunu söyledi. Güneydoğu Asya’da ise, Endonezya’ya yapılan bir satış “en olası olasılıklardan biri gibi görünüyor.” dedi.

İlgili Haberler

Bulgaristan Hava Kuvvetleri’ne F-16 Blok 70 savaş uçağı alınıyor

Endonezya hem Su-35 hem de F-16V almayı planlıyor

Bulgaristan F-16 alıyor

Romanya daha fazla F-16 almak istiyor

Tayvan 66 adet F-16V savaş uçağı almayı planlıyor

Slovakya’dan 1,8 milyar dolarlık F-16 alımı

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İsrail Hava Kuvvetlerinde yeni ‘Özel Kuvvetler’ birimi

İsrail Hava Kuvvetlerinin yeni ‘Özel Kuvvetler’ birimi aktif hale getirildi İs…