Anasayfa Haberler Macaristan Lynx KF41 ile zırhlı muharebe aracı filosunu genişletiyor

Macaristan Lynx KF41 ile zırhlı muharebe aracı filosunu genişletiyor

0

Macaristan 218 adet Lynx zırhlı muharebe aracı sipariş etti.

Almanya’nın en büyük savunma şirketi Rheinmetall, NATO üyesi Macaristan’ın 218 Lynx zırhlı muharebe aracı sipariş ettiğini açıkladı.

Macaristan Savunma Bakanlığı, Rheinmetall’a toplam değeri 2 milyar Euro’nun üzerinde paletli zırhlı araç ve ilgili ürün ve hizmetleri sağlanması için sipariş verdi. Budapeşte’de imzalanan sözleşme, 218 adet Lynx KF41 zırhlı muharebe aracı ve dokuz adet Buffalo zırhlı kurtarma aracını kapsıyor. Sözleşme, simülatörler ve eğitim gibi ek ürün ve hizmetleri, ayrıca ilk yedek parça tedarikini ve bakım desteğini içeriyor. Lynx IFV’ler, yine  Rheinmetall tarafından geliştirilen, insanlı 30 mm Lance taretiyle donatılacak.

Rheinmetall, gelecekte bu sözleşmeden kaynaklanan başka potansiyel siparişler de öngörüyor. Birkaç on yıllık beklenen hizmet ömrü göz önüne alındığında, Lynx’in operasyonel olarak hazır kalması için yedek parçalara ve düzenli bakıma ihtiyacı olacak.

Üretimin ilk aşamasında, Macaristan, hepsi Almanya’da üretilecek kırk altı adet Lynx zırhlı muharebe aracının yanı sıra dokuz adet Buffalo zırhlı kurtarma aracı alacak; teslimat 2023 yılı başında tamamlanacak.

Üretimin ikinci aşamasında ise Macaristan’da üretilecek ilave 172 adet Lynx aracı, ülkenin silahlı kuvvetlerinin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayacak. Bu amaçla, Macar hükümeti ve Rheinmetall, Macaristan’da yerel bir şirket tarafından finanse edilecek bir Lynx üretim tesisi kurmaktan sorumlu bir ortak girişim kurma konusunda Ağustos 2020’de anlaştı.

Lynx
Lynx KF41

Rheinmetall AG yönetim kurulu başkanı Armin Papperger, “Lynx’in pazardaki atılımı bizim için büyük bir başarı. Önemli bir AB ve NATO ortağı olan Macaristan’ı bu yenilikçi aracı seçmeye ikna edebilmiş olmamız, bu başarıyı daha da artırıyor. Bu ileriye dönük satın alma kararını verirken, Macaristan’ın üst düzey siyasi ve askeri yetkilileri gerçek bir liderlik sergilediler. Bu alım, Macaristan’ı Avrupa askeri teknolojisinin ön saflarına yerleştirmekle kalmıyor; Macar hükümetinin, sistematik enerjiyle izlediği bir politika olan ‘NATO müttefiklerinin güvenilir, askeri açıdan daha etkili bir ortağı olma’ taahhüdünü teyit ediyor.” sözleri ile sözleşmeyi yorumladı.

Papperger sözlerini, “Bu sözleşme ile Macar hükümetinin bize olan güven beyanından çok memnunuz. Rheinmetall, yerel endüstri ile işbirliği içinde Macaristan’ın savunma teknolojisi yeteneklerinin sürekli olarak genişlemesine önemli bir katkıda bulunabildiği için gurur duyuyor. Macar dostlarımız ve ortaklarımızla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz ve bu girişimin uzun vadeli başarısını garantilemek için elimizden gelen her şeyi yapacağız.” şeklinde tamamladı.

Rheinmetall Lynx

Araçların Macaristan’da üretilmesi için şirket kurulacak.

Rheinmetall, Lynx’i Macaristan’da üretmek için kurulacak ortak girişim şirketinde çoğunluk hissesine sahip olacak. Bu süreçte Macaristan, üretim tesisinin inşasını tamamlayacak ve projeye malzeme yatırımı yapacak. Zırhlı araçların geliştirilmesi, üretimi ve bakımı için ortaya çıkan mükemmellik merkezi, Macar savunma endüstrisi için önemli bir çekirdek oluşturacak. Macaristan’da yerel bir üretim ortağının da projeye katılacak olması, bu satın alma projesinin büyük kısmının ülkede üretilmesini sağlayacak. Böylece anlaşma, Macaristan’a katma değer yaratacak bir satın alma haline gelecek.

Macaristan için bu tedarik emri, en güncel NATO standartlarını karşılayan kilit sistemlere sahip yeni nesil askeri teçhizatı tanıtma çabalarında büyük bir adımı temsil ediyor. Lynx şu anda komşu Çek Cumhuriyeti’nde ve Avustralya’da benzer tedarik programlarında rekabet ediyor. Bu projelerde ise ilk aşama için Lance taretlerinin çoğunluğunun Avustralya’da Brisbane ve Queensland şehirlerinde yer alan Rheinmetall tesislerinde üretilmesi öngörülüyor.

Lynx, ‘Geleceğin ZMA‘sı’ olarak nitelendiriliyor.

İlgili Olarak

Macaristan’da silahlı kuvvetler için Lynx zırhlı muharebe aracı üretilecek

Savunma Sanayii Takipçisi, Avrupa Birliği & NATO Güvenlik Politikaları Araştırmacısı

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD Hava Kuvvetlerinden 7,4 milyar dolarlık MQ-9 Reaper SİHA tedariki

ABD Hava Kuvvetleri ile General Atomics arasında, yılda 36 adede kadar MQ-9 Reaper silahlı…