Anasayfa Haberler Genel Haberler Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar Ukrayna’da

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar Ukrayna’da

0

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gitti. 

Boryspil Havalimanı’nda Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Anatoli Petrenko, Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere ile Ukraynalı ve Türk yetkililer tarafından karşılanan Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar için askeri tören düzenlendi.

Törenin ardından Bakan Akar, Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliğini ziyaret ederek Büyükelçi Yağmur Ahmet Güldere’den çalışmalara ilişkin bilgi aldı. Ziyaret sırasında Büyükelçi Güldere, makam odasında sergilediği ve Ukraynalı bir kadın tarafından yazılan notu da Bakan Akar’a gösterdi.

Suriye’nin İdlib kentinde 28 Şubat’ta rejim güçlerinin düzenlediği ve 33 askerin şehit olduğu saldırının ardından yaşlı bir Ukraynalı kadın tarafından Büyükelçilik binasının önüne gelerek bir karanfil eşliğinde bırakılan notta, “Allah Türk askerlerini korusun Ukrayna sizinle” ifadeleri yer aldı.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna ziyareti sırasında Kırım Tatarlarının Millî Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna Parlamentosu Mv. ve Türkiye Dostluk Grubu Başkanı olan Rüstem Umerov ve diğer davetlilerle akşam yemeğinde bir araya geldi.

Kırım Tatarlarının Millî Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve MSB Bakanı Hulusi Akar

Kiev Büyükelçiliğimizi ziyaret eden MSB Hulusi Akar’a, Ukraynalı bir kadının elçilik kapısına bıraktığı “Allah Türk askerlerini korusun Ukrayna sizinle” şeklindeki not da gösterildi. Bakan Akar duygulandıran not için “Türkiye ve Ukrayna arasındaki dostluğun en güzel örneği” dedi.

Bakan Akar daha sonra Kırım Tatarlarının Millî Lideri ve Ukrayna Parlamentosu Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna Parlamentosu Milletvekili ve Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Rüstem Umerov, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Ukrayna Özel Gözlem Misyonu Başkanı Halit Çevik, Uluslararası Türk-Ukrayna İş Adamları Derneği Başkanı Burak Pehlivan, Dünya Ahıska Türkleri Birliği Ukrayna Temsilcisi ve Ukrayna Ahıska Türkleri Vatan Cemiyeti Başkanı Marat Rasulov ve Odessa Bölge Meclis Başkan Yardımcısı Yuriy Dimçoğlu ile akşam yemeğinde bir araya geldi. Yemeğe, Millî Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ile Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere de katıldı.

Video

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Türkiye’ye karşı Yunanistan’dan 80 ‘hacker’ alımı

Türkiye’den Yunanistan’a siber saldırıların yoğunlaştığı iddiasıyla Yunanistan’da 80…