Anasayfa Haberler Genel Haberler Venezuela, ABD tescilli özel jeti düşürdü

Venezuela, ABD tescilli özel jeti düşürdü

0

Venezuela Stratejik Operasyonlar Komutanı Remigio Ceballos, kimliği belirsiz bir uçağın EEUU protokolü kararınca vurularak düşürüldüğünü açıkladı. 

9 Temmuz’da Venezuela Ulusal Silahlı Kuvvetleri’nin Stratejik Komuta Operasyonları (CEOFANB), ülkenin hava sahasını ihlal ettiği belirtilen ve kimliği tanımlanamayan bir uçağın Hava Kuvvetlerince vurularak düşürüldüğünü açıkladı.

Venezuela Ordusu tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamada, CEOFANB, Venezuela Havacılık Savunma Komutanlığı’nın 8 Temmuz gecesi Venezuela hava sahasına giren ABD kuyruk numaralı bir uçak tespit ettiğini ve protokollere göre savaş uçaklarıyla jetin vurularak etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Bazı kaynaklar Venezuela Hava Kuvvetlerine bağlı savaş uçaklarının vurulan ‘narco jet’in uyuşturucu maddeyi ülkeyi sokmak amacıyla vurulduğunu ifade etti. Uçak düşürüldükten sonra, mürettebatın kalan tüm kanıtları imha etmek için uçağı ateşe verdiği gibi çeşitli iddialar da mevcut.

Venezuela Hava Kuvvetleri tarafından vurulan N339AV kuyruk numaralı jet

Venezuela resmi mecraları tarafından paylaşılan görsellerde vurulan uçağın “N339AV” kuyruk numarası açıkça görünüyor.

Flightradar tarafından tutulan veriye göre vurulan jet Hawker 800 tipi bir özel jet. Uçağın en son kayıtlı uçuş rotası ise Meksika’nın Toluca kentinden Karayipler’deki Cozumel adasınaydı.

Venezuela’da Darbe Girişimi

2020’nin Mayıs ayında Venezuela yönetimi, ‘yabancı’ destekli darbe girişiminin engellediğini açıklamıştı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, iki Amerikan vatandaşının bir grup paralı asker ile birlikte yakalandığını, amaçlarının ülkeye sızarak kendisine suikast girişiminde bulunmak olduğunu açıklamıştı. Maduro yakalanan Amerikan vatandaşlarının hangi kurumlar için çalıştığını açıklamadı ancak Donald Trump’a bağlı olarak güvenlikle ilgili olduklarını belirtti.

Trump ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada yakalanan paralı askerlerin ABD Hükümeti ile hiçbir bağlantısı olmadığını ifade etmişti.

Venezuela güvenlik güçlerince yakalanan ABD’li paralı askerlerden biri

Başarısız darbe girişimi sonrası Venezuela güvenlik güçleri 13 casusu tutuklanırken 8 kişinin çatışma esnasında öldüğünü açıkladı. Maduro televizyonda yaptığı açıklamada gözaltında olan Airan Berry ve Luke Denman adındaki iki Amerikan vatandaşının kimliğini göstermişti.

ABD’de Florida merkezli bir güvenlik firmasının sahibi olan Amerikan gazisi Jordan Goudreau, birkaç haber ajansına iki kişinin kendi şirketi için çalıştığını söyledi. Goudreau ayrıca iki Amerikalının muhalefet lideri olan Juan Guaido adına Maduro’yu devirmeyi amaçlayan Gideon Operasyonu adlı bir görevde olduğunu söyledi.

Girişim sonrası Venezuelalı yetkilier konuya ilişkin araştırmalarını yoğunlaştırarak darbecilerle alakası olan birçok ismi gözaltına aldı.

İlgili Olarak

Rus paralı askerleri Venezuela’da ABD karşıtı operasyonlara destek veriyor

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Türkiye dünya havacılık kalite süreçlerine dahil oldu

SAHA İstanbul öncülüğünde Türkiye’nin havacılık sanayini oluşturan dev firmaların katılımı…