Anasayfa Haberler Genel Haberler Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan NATO açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan NATO açıklaması

0

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AA Editör Masası’nda önemli açıklamalarda bulundu. Akar, “NATO, Türkiye ile daha güçlü ve daha anlamlıdır. Türkiye’nin sorgulanması anlamsızdır” dedi.

Bakan Akar’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle;

Londra’daki NATO Zirvesi ile ilgili olarak;

NATO planlarını bloke etme gibi bir şey söz konusu değil. Bizim NATO’da çektiğimiz yükün herkes farkında. Planlarla alakalı sıkıntı bizden kaynaklanmıyor. Biz YPG’ ve Baltık planlarının aynı anda kabul edilmesini istedik.

NATO ortamında ülkemizin hak ve menfaatlerine ilişkin birtakım iddialar ortaya koyduğumuzda bu, NATO’ya karşı bir tavır olarak algılanmamalı. NATO, Türkiye ile daha güçlü ve daha anlamlıdır. Türkiye’nin sorgulanması anlamsızdır.

Güney sınırlarımız NATO’nun da güney sınırları demektir. Dolayısıyla güney sınırlarımızı korurken bu NATO ve Avrupa’nın da güvenliği içindir.

YPG’nin PKK’dan hiçbir farkı yoktur. Bundan vazgeçmemiz söz konusu değildir. YPG teröristtir, bütün dünya bunu böyle bilecek.

Akdeniz’de Türkiye-Libya anlaşması ile ilgili olarak:

Tüm komşularımız ile iyi ilişkiler içinde olmaya çalışıyoruz. Meşru hükümetle temaslarımız sonucu mutabakata varıldı. Hakkımızı, hukukumuzu çiğnetmeyiz.

Bakan Akar Libya’nın Atina Büyükelçisi’nin sınır dışı edilmesi ile ilgili olarak “Bir acizlik, zafiyet olduğunu değerlendiriyoruz. Sonucu etkilemeyecek” dedi.

(Libya Mutabakatı) Hiçbir komşumuza karşı değil, iki egemen ülke Libya ve Türkiye’nin hak ve menfaatlerinin kollanması için yapılmıştır.

Doğu Akdeniz’de sondaj çalışmaları ile ilgili olarak:

 Yunan komşularımız olayları çarpıtıyor. Türkiye’nin içinde olmadığı planlar yürümez. Hak ve hukukumuzun çiğnenmesine müsaade etmeyeceğiz.

Sorunun çözümü için bütün tarafları masaya davet ediyor. NATO’daki İsteklerimiz, milli menfaatlerimizle ilgili şeyler. Bu aşırı olmayan, makul isteklerimizden geri dönmek söz konusu değil.

Barış Pınarı Harekatı ile ilgili olarak:

Teröristlerinin tamamının bölgeden çıkmadığını görüyoruz. Taciz atışları sürüyor ancak azaldığını söyleyebiliriz.

Rusya ile 13 ortak devriye yaptık.

Kürtler bizim kardeşimizdir, et ve tırnak gibiyiz. YPG, hiçbir şekilde Kürtlerin temsilcisi olamaz.

Harekatta sivillere yönelik büyük bir hassasiyet gösterdik. Etnik ayrım yapmıyoruz. Kiliseye de camiye de yardım ediyoruz. Bölgede hayatı normale döndürmeye çalışıyor. Bölgedeki elektrik sorunu kısa sürede tamamen sona erecek.

Suriye Milli Ordusu terörist değildir. Sahada yenilenler acizlikle iftira atıyor. Yalandan başka başvuracakları bir şey kalmadı. Bizim envanterimizde kimyasal silah yok.

Kaynak: Milliyet

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Azerbaycan-Ermenistan sınırında çatışma

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Tovuz cephesine Ermenistan Ordu…