Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Mısır, İtalya’dan FREMM fırkateyn almak için görüşüyor

Mısır, İtalya’dan FREMM fırkateyn almak için görüşüyor

0

Mısır Donanması’nın İtalyan gemi inşa firması Fincantieri firmasından 2 adet “Çok Amaçlı Fırkateyn (FREMM)” tedarik etmek için yaptığı görüşmelerde sonuç almaya yakın olduğu belirtiliyor.

4 Şubat 2020’de Fransa merkezli “La Tribune” gazetesi tarafından yapılan haberde, Mısır’ın 2 adet FREMM sınıfı fırkateyni satın almak için Fincantieri firması ile bir anlaşma imzalamaya “çok yakın” olduğu bildirildi. Habere göre fırkateynler, Fincantieri’nin İtalyan Donanması’nın süre gelen tedarik programından 1,2 milyar avro civarında maliyet ile alınabilir

Satın alma işlemini desteklemek için İtalyan Devlet Bankası “Cassa Depositi e Prestiti (CDP)” 500 milyon euro’ya yakın miktarda bir ihracat finansman kredisi verecek.

Bu haftanın başlarında, İtalyan basını Mısır ve İtalyan taraflarının olası bir FREMM fırkateyninin satışına dair görüştüğünü bildirmişti. Yine İtalya merkezli iş gazetesi olan “Il Sole 24 Ore” ayrıca CDP’nin de ihracat finansmanı sağlayacağını yazdı.

Mısır’ın FREMM fırkateynlerine olan ilgisinin, Mısır’ın Fransa ile olan ilişkisinin soğuması sonucu yeniden arayı düzeltmesi için ortaya çıktığı iddia ediliyor.

La Tribune gazetesi tarafından, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Mısırlı mevkidaşı Abdel Fattah el-Sisi’ye 2019 ocak ayında gerçekleştirdiği Mısır ziyareti sırasında Sisi’ye insan hakları konusunda yaptığı konuşma sonrası muhtemelen Mısır’ın diğer Avrupalı tedarikçilerine karşı uzaklaştığı belirtiliyor.

Mısır ordusu, Fransa’dan Rafale savaş uçakları, Mistral sınıfı LHD ve 1 adet FREMM fırkateyn ve Gowind sınıfı korvetleri de dahil olmak üzere 2015’ten sonra Fransa’dan bir dizi ekipman tedarik etti.

Fransız La Tribune gazetesi, bir düzine kadar daha Rafale savaş uçağının ve 2 adet daha Gowind sınıfı korvet için devam eden anlaşmaların olduğunu fakat bu anlaşmalarda sürecin durduğunu bildirdi.

Bergamini Sınıfı “Genel Maksat ve Denizaltı Savunma Harbi” Konfigürasyonlarının Özellikleri

fremm class frigate ile ilgili görsel sonucu
Bergamini Sınıfı ”Genel Maksat”
Bergamini Sınıfı Denizaltı Savunma Harbi

İtalyan basınında çıkan haberlerin aksine bazı kaynaklar, İtalya’nın Mısır’a 2 adet FREMM fırkateynini satacağının sadece söylenti olduğunu, İtalyan Donanması’nın 10 adet FREMM fırkateynine ihtiyaç duyduğunu belirttiği için İtalyan Donanması tarafından yeterli tazminat kabul edilmedikçe Mısır’a satılacak olan 2 adetlik FREMM fırkateyninin bu durum gerçekleşmezse herhangi bir FREMM fırkateyninin satışının gerçekleşmeyeceğini belirtiyor.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Türk Donanması Libya açıklarında tatbikat gerçekleştiriyor

Türk Deniz Kuvvetleri, Libya açıklarında tatbikat gerçekleştireceğini ilan eden NAVTEX böl…