Anasayfa Haberler MPG, COVID-19’a rağmen 8×8 kurtarıcı araç M4K teslimatına devam ediyor

MPG, COVID-19’a rağmen 8×8 kurtarıcı araç M4K teslimatına devam ediyor

0

MPG Makine Prodüksiyon Grubu firması tarafından geliştirilen Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı (MKKKK) projesi kapsamında prototip tesliminin ardından seri üretim dönemindeki teslimatlar Mayıs ayında da devam ediyor.

MPG Makine Prodüksiyon Grubu firması tarafından Mayıs ayından 8 adet daha M4K, Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı (MKKKK) araç teslimatı gerçekleştirildi.

Defence Turk tarafından edinilen bilgiye göre; Mart 2020’de gerçekleştirilen 1 adet prototip ve 4 adetlik ilk seri üretim teslimatının ardından Nisan 2020 ayında da seri üretim teslimatlarına devam edilmişti. Bu kapsamda Nisan ayı içerisinde 5 adet daha Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı M4K aracı güvenlik güçlerine teslim edildi. Son gerçekleştirilen 8 araçlık teslimat ile birlikte toplamda 18 araç teslimatı gerçekleştirilmiş oldu. MKKKK araçları Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterine girdiği günden beri aktif olarak kullanılmaya devam ediliyor.

MPG İle İmzalanan M4K Tedarik Sözleşmesi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacının karşılanması maksadıyla tedarik edilecek “Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı Araçlar” projesi kapsamında MPG Makina Prodüksiyon Grubu Makina İmalat San. Tic. A.Ş. ile daha önce imzalanan toplam tutarı KDV hariç 4.580.000 ABD Doları olan alt yüklenicilik sözleşme bedeli 10.05.2019 tarihinde kesinleşen ilave sipariş sonucunda 13.312.000 ABD Doları’na (KDV hariç) ulaşmıştır.

Bu kapsamda toplam 29 adet araç teslim edilecek.

Zırhlı taşıyıcı platform olarak Seyit 8×8 kullanan MKKKK; kullanıcı mürettebata yüksek mayın ve balistik koruma sunan kurtarıcı araçta, pasif zırh koruması, yangın söndürme ve infilak bastırma sistemleri, KBRN koruma sistemlerinin yanı sıra RF karıştırıcı ve SARP UKSS de bulunmaktadır.

MPG tarafından Seyit 8×8 üzerine inşa edilen Mayına Karşı Korumalı Kurtarıcı Araç

***Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen  8X8, 10X10, 12X12 Tekerlekli Tank Taşıyıcı, Konteyner Taşıyıcı ve Kurtarıcı Araç Projesi kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın manevra unsurlarının hareket kabiliyetini artırmak ve muharebe hizmet desteğini sağlamak üzere 8X8, 10X10, 12X12 tekerlek konfigürasyonuna sahip 476 araç tedarik edilmesi planlanıyor. (134 Tank Taşıyıcı Araç, 65 Konteyner Taşıyıcı ve 277 Kurtarıcı Araç)

İlgili haberlerimize göz atabilirsiniz;

Güvenlik güçlerine 5831 adet araç tedarik edilecek

Araç Özellikleri İçin

Seyit 8×8 Kurtarıcı Araç

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

UMH güçleri eski Trablus Uluslararası Havalimanı’nda kontrolü tekrar sağladı

Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından meşru hükümet olarak tanınan Libya’nın Ulus…