Anasayfa Haberler Yunanistan’ın F-16 modernizasyonundaki gecikme devam ediyor

Yunanistan’ın F-16 modernizasyonundaki gecikme devam ediyor

0

F-16 savaş uçağı modernizasyonunda sorunlar ve gecikmeler yaşandığını belirten raporların medyada yer bulmasından sonra Yunanistan Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı tarafından açıklama yapıldı.

Bir süredir Yunan savunma mecralarında da dile getirilen gecikme konusu gün geçtikçe daha büyük bir problem haline geliyor.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  • F-16 uçak modernizasyon programı, son teslimatları 2027’de yapılacak olan uçağın yaklaşık 8 yıl sürecek içinde VIPER konfigürasyonuna yükseltilmesini kapsamaktadır. Modernizasyon, Hellenic Aerospace Industry tesislerinde gerçekleştirilecek.
  • Orijinal uçak modernizasyonu olan ilk F-16’lar üzerindeki çalışmalar Hellenic Aerospace Industry tesislerinde Ocak 2020’de başladı ve herhangi bir değişiklik olmadan takvime uygun olarak devam etmektedir. Bu yeni uçakların alınmasını da içeren Yunan Hava Kuvvetleri’ne ilişkin modernizasyonun bir parçasıdır.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos’ın Ocak ayında yaptığı açıklamada Yunanistan’ın yaklaşık 3 milyar ABD Doları tutarında 24 adet F-35 uçağı satın almayı, 82 adet F-16 savaş uçağını modernize etmeyi ve savaş gemisi tedarik edeceğini ifade etmişti. Bu açıklama, Yunan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis’in Beyaz Saray ziyareti ardından yapıldı.

Savunma Bakanı Panagiotopoulos, “Bir gün Yunanistan, sözde gizliliği muharip radarlar tarafından tespit edilemeyen fakat aynı zamanda elektronik ve silah sistemleri açısından bazı müthiş yeteneklere sahip olan, benzersiz özelliklere sahip 5. nesil uçakları da satın alacak.” dedi.

Yunan Savunma Bakanı’nın bu açıklamasında F-35’i kast ediyor.

Nikos Panagiotopoulos, “Yunanistan diğer ülkeler gibi bu 5. nesil uçağa erişecek. Bunu ise ilk olarak F-16 filosunu 4. ve 5. Nesil arasında bir seviyeye yükselterek yapacağız.” açıklamalarında bulundu. “Tamamlandığı zaman, sayıyı 82’den 84’e çıkarmış ve uçakları kendi sınıfında en düzeyde modernize etmiş olacağız. Ayrıca, F-35 satın alma sürecine de başladık.” ifadelerine yer veren Bakan aynı zamanda, gerekli olmasından ötürü, Mirage filosunu da özellikleri ve taşıdıkları silahlar nedeniyle tamamlayacaklarını vurguladı.

Yunanistan’ın F-16V Modernizasyonundaki Gecikmeler Uzun Süredir Devam Ediyor

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, meclise 84 adet F-16 savaş uçağının 2027 yılına kadar 1.5 milyar dolarlık bir program ile gelişmiş Viper sınıfına yükseltileceğini söylemişti. Yunanistan halihazırda 86 adet Block 52+, 39 adet Block 50D ve 32 adet Block 30 F-16’ya sahip.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 2017’de potansiyel anlaşmayı onaylamıştı. Yunanistan’ın F-16 Viper modernizasyonu AESA radar başta olmak üzere çeşitli yapısal iyileştirmeler ile aviyonik güncellemeler içeriyor.

Mirage 2000-5 Modernizasyonu

Yunanistan imzaladığı sözleşme kapsamında 25 adet Mirage 2000-5 savaş uçağı modernize edileceği belirtiliyordu. 260 milyon avroluk sözleşme kapsamında Dassault Aviation, Safran Military Engines ve Thales firmaları modernizasyon faaliyetlerine iştirak edecek. Yunanistan 7 yılı aşkın süredir Mirage 2000 filosunu modernize etmeye devam ediyor. Son modernizasyon sözleşmesinin kapsamı belirtilmedi.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Type-31 fırkateynlerinin ön tasarım incelemesi tamamlandı

Babcock, Type-31 (Arrowhead 140) fırkateynlerinin ön tasarım incelemesini tamamladı. Birle…