Anasayfa Özgün Yazılar Mühimmatlar ve Otomatik Silah Uyumu

Mühimmatlar ve Otomatik Silah Uyumu

0

Her mühimmatı otomatik silahlar ile kullanmak mümkün değildir. Bunun farklı sebepleri vardır ve genellikle problem kovan boylarından kaynaklanmaktadır.

  1. Aşırı tombul ve kısa kovanlar (şarjör ve şerite takma imkanı yoktur, tahliye deliği aşırı büyük olmak zorundadır.)
  2. Aşırı uzun kovanlar (silahta tahliye süresini uzatmakta ve besleme sırasında tutukluğu arttırmaktadırlar. Bunlara ek olarak besleme sırasında fişek ezilmesi problemi olabilmekte)
  3. İngilizce’de Rimled olarak geçen taban kısmında kovan alt çapından geniş bir flanşa (konstrüksiyon elemanı) sahip mühimmatlar (özellikle şarjörde problem yaratmaktadır)

Dolayısı ile günümüzde yaygın olarak kullanılan otomatik silah mühimmatları olarak karşımıza hep belli tipteki mühimmatlar çıkar.
-7.62×39 -7.62×54
-5.56×45 -7.62×51
-6.8 SPC -300 Blackout
-6.5 Creedmoor -338 Norma Magnum
-12.7×99 -12.7×108 gibi listeyi uzatmak mümkündür. Özellikle NATO standartı olan ve olmaya aday mühimmatları birbiri ile karşılaştırdığımızda çap küçülüp büyüse de yapı olarak birbirinin ölçeklendirilmiş versiyonları gibi gözükürler. Bu ALTIN ORANIN sebebi yukarıda saydığım nedenlerdir.

Büyük savaşlardan sonra mühimmatlar evrim geçirmektedirler. Afganistan, Irak, ardından Ukrayna, Suriye ve yine Irak’taki muharebeler yeni konseptler ve yeni ihtiyaçlar doğurmuştur. Kalibreler küçülme eğilimine gitmiş, mühimmatların balistik performansları yetersiz görülmüş ve geliştirilmeye gidilmiştir.

1. Özel Kuvvetler’in sessiz silah ihtiyacına yönelik. 300 Blackout sahaya sürülmüş ve yaygınlaşmıştır. 300 Blackout aynı silahtan farklı namlu ve gaz bloka ihtiyaç duyulmadan subsonik yada süpersonik olarak atılabilir. Mühimmat boyut olarak AR15 şarjörüne sığmaktadır. AR15 tipi silahlarda sadece üst gövde değişimi ile entegrasyon yapılmaktadır.

SOCOM SURG

2. M855 ve M80 mühimmatlarda iyileştirmeye gidilip M855A1 ve M80A1 mühimmatlar ortaya çıkmış ve kullanılmaya başlanmıştır.


3. 6,5 Creedmoor’un ortaya çıkması ile 7.62×51 gözden düşmeye başlamış ve SOCOM’un gecelekte 7.62×51 yerine kullanacağı mühimmatın 6.5 CM olduğu kesinleşmiştir. (MK48 makineli tüfekler, MK20SSR, MK17, M110SASS gibi envanterdeki tüm .308 ve 7.62×51 silahlar 6.5CM ile değiştirilecektir. Silahlarda yapılacak modifikasyon mekanizma kafası ve namlu ile sınırlıdır.) 6.5 Creedmoor’u ve değişim programını başka bir yazıda uzun uzun anlatacağım.

4. Lightweight Medium Machine Gun yani LWMMG ile 338 Norma Magnum piyade için sahaya sürülecektir. Sanılanın aksine bu silah M240 makineli tüfeklerinin yerine envantere girmeyecektir. Manga içerisinde 7.62×51 makineli tüfekler ile birlikte kullanılacaktır. Bunun bir kaç sebebi vardır. Piyade arazide .50 kalibre gibi yüksek menzil ve yıkıcı etkiye sahip bir mühimmata ihtiyaç duymaktadır. Bu ihtiyaca M107 yarı otomatik nişancı tüfekleri cevap verememektedir. .50 kalibrenin aşırı büyüklüğü sebebi ile yüksek adetli mühimmat taşınmasına imkan vermemektedir. Burada imdada bir ara kalibre olan 338NM yetişmekte ve yüksek adetli mühimmat taşımaya olanak sağlayarak piyade mangasına 2000-2400 metre gibi aşırı mesafelere dahi angajman yeteneği kazandırmaktadır. Zırh delici mühimmat kullanıldığında ise betona karşı etkili olmakta ve BR7 gibi araç zırhlarını delebilmektedir. Yeni malzeme teknolojileri ile üretildiği için ise M240’dan 2kg daha hafiftir.


5. Eskiyen nişancı mühimmatları 6.5CM ile birlikte gelen modernizasyon furyasından payını almış ve Hornady .300 Winchester Magnum yerine kullanılabilecek olan .300 PRC ve 6.5 PRC gibi keskin nişancı silahları için magnum tipte eski muadillerine göre oldukça yüksek BC değerlerine sahip mühimmatları piyasaya sürmüştür. Önümüzdeki yıllarda 338 Lapua Magnum’un da modernize edileceğini söyleyebilirim.

6. Uzak gelecekte ise yüksek kalibre mühimmatların güdümlendirilmesi gündemdedir. DARPA tarafından .50 kalibrede denense de şuan kullanılabilir tipte olanı Raytheon firmasının geliştirdiği 40mm bombaatardan atılan lazer güdümlü Pike füzesidir.

Can Yazıcı
Hun Taktik

Yazarın önceki yazısı:

GPNVG-18 gece görüş gözlüğü nasıl ortaya çıktı?

İlgini Çelebilir!

Askerî Sözleme Bilgisi – Sü(ü)

Dilimiz zengin bir dildir. Kaynakları da tembellik ve umursamazlıktan ileri söylenenlerin …