Anasayfa Haberler Genel Haberler Özbek Ordusu’nda Çin Hava Savunma Sistemi Görüldü

Özbek Ordusu’nda Çin Hava Savunma Sistemi Görüldü

0

Özbek Ordusu’nun, 27 Kasım’da resmi YouTube kanalında yayınladığı görüntülere göre Çin yapımı QW-18 elle taşınabilir hava savunma sistemini (MANPADS) aldığı görüldü.

Görüntüler, bir QW-18 MANPADS kullanan bir Özbek askerini gösteriyor. Ancak Özbek Ordusu, hizmete sunulan QW-18 sayısını ayrıntılı olarak belirtmedi;  bu nedenle, Özbek ordusunun Çin yapımı hava savunma sistemlerini alıp almadığı bilinmemektedir.

 

 

QW-18 MANPADS, Çin Ulusal Hassas Makine İthalat ve İhracat Şirketi (CPMIEC) tarafından tasarlanmıştır ve Sovyet tasarımlı Igla-1 (NATO kod adı: SA-16 Gimlet) MANPADS’ın değiştirilmiş bir kopyası olduğu bilinmektedir.

Muharebe modunda 18 kg ağırlığında ve 5 km’lik bir mesafede 4 km yüksekliğe ve 300 m/s hıza kadar uçan hava hedeflerini yakalayabilen kısa menzilli bir havadan havaya füze ile donatılmıştır.

Özbek Ordusu Çin yapımı hava savunma varlıklarına olan güvenini artırıyor. Kasım ayının başlarında, Özbek Ordusu, yeni Çin FD-2000 hava savunma sisteminin (HQ-9 uzun menzilli havadan havaya füze sisteminin ihracata yönelik varyantı) ilk deneme ateşlemesini gerçekleştirdi. Özbekistan’ın, muhtemelen 2018’in sonlarında ülkeye teslim edilen bir FD-2000 taburunu kullandığı bildiriliyor.

Özbek Savunma Bakanlığı, ordu tarafından kullanılan MANPADS’lerin türünü belirtmiyor. Ancak, açık kaynaklara göre, Özbek Ordusu, yaklaşık 150 adet eski 9K32 Strela-2 (SA-7 Grail) MANPADS kullanıyor.

Video

 

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

AKINCI Belgeseli: Bayraktar ve Mühendisler Anlattı

Türkiye’nin ilk taarruzi insansız hava aracı olan Bayraktar AKINCI TİHA’nın geliştirme aşa…