Anasayfa Haberler NATO’nun İttifak Yer Gözetleme programında ikinci Global Hawk Sicilya’ya ulaştı

NATO’nun İttifak Yer Gözetleme programında ikinci Global Hawk Sicilya’ya ulaştı

0

Amerika Birleşik Devletleri tarafından İttifak Yer Gözetleme programı kapsamında NATO’ya zimmetlenmesi planlanan beş adet RQ-4D insansız hava aracından ikincisi de Sigonella, Sicilya’ya ulaştı.

The Aviationist’in aktardığına göre 18 Aralık’ta Palmdale, Kaliforniya konuşlu Northrop Grumman’dan kalkış yapan RQ-4D Global Hawk insansız hava aracı, 22 saatlik doğrudan uçuş sonrasında 19 Aralık’ta Sigonella Deniz Hava Üssü’ne indi. Uçuş görevi tamamen Sigonella’daki AGS Ana Operasyon Üssündeki bir pilot tarafından kontrol edildi. İlk RQ-4D Global Hawk insansız hava aracı 21 Kasım 2019’da Sigonella’daki AGS Ana Operasyon Üssüne ulaşmıştı.

İttifak Yer Gözetleme programı, NATO’nun barış, kriz ve savaş durumunda ilgi duyduğu bölgenin uzaktan (stand-off) gözetlenmesini sağlayacak hava platformu ve yer ünitelerinden oluşacak çekirdek kabiliyet şeklinde bir yer gözetleme yeteneğinin elde edilmesi amacıyla başlattığı bir programdır. NATO’nun çokuluslu programlarından biri olan İttifak Yer Gözetleme (AGS) Sistemi, maliyet etkin bir şekilde belirli bir yeteneği çokuluslu olarak elde etmek ve birlikte çalışılabilirliği temin etmek maksadıyla ortak hareket edebilirler kılan bir girişimdir.

Alliance Ground Surveillance (AGS), 15 NATO ülkesinin iştirakiyle beş adet Amerikan Global Hawk Blok 40 insansız hava aracının NATO’nun ihtiyaçları için konfigüre edilmiş türevi olan RQ-4D ve Avrupa menşei komuta kontrol istasyonlarından müteşekkil bir istihbarat, keşif ve gözlem (ISR) sistemidir. On beş ülke, İttifak Yer Gözetleme programına finansal ve ömür döngüsü desteği kalemlerinde pay alarak katkı sağlamaktadır. Sicilya’da konuşlu İttifak Yer Gözetleme Ana Harekât Üssü’nün inşası devam etmektedir, inşa faaliyetleri tamamlandığında üste 550 personel görev icra edecek.

NATO’nun İttifak Yer Gözetleme programında ilk İHA Sicilya’ya ulaştı

 

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Bell Textron’dan Türk Polis Teşkilatına “Üstün Operasyonel Hazırlık” Ödülü

Amerikan Havacılık ve Uzay şirketi Bell Texton Şirketinden Türk Polis Teşkilatına Üstün Op…