Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Northrop Grumman, Avustralya ile Triton endüstri anlaşması imzaladı

Northrop Grumman, Avustralya ile Triton endüstri anlaşması imzaladı

0

Northrop Grumman, MQ-4C Triton insansız hava aracı (İHA) dahil olmak üzere savunma programlarıyla ilgili yerel sanayi ile olan ilişkilerini genişletmesini taahhüt ederek Avustralya hükumeti ile bir anlaşma imzaladı.

Avustralya Endüstri Yeteneği (AIC) Belgesi 28 Şubat’ta, 2019 Avalon Airshow’da Avustralya savunma sanayi bakanı Steven Ciobo ve Northrop Grumman Australia’nın danışma kurulu başkanı Warren King tarafından imzalandı.

Northrop Grumman, anlaşmanın “büyük savunma programlarında Avustralya endüstrisi için gerçek fırsatlar; özellikle de Kraliyet Avustralya Hava Kuvvetleri (RAAF) ile MQ-4C Triton programı” için bir çerçeve oluşturduğunu belirtti.

Jane’e konuşan Northrop Grumman’ın uluslararası Triton programları direktörü Edward Graziano, AIC Belgesi’nin şirketin yerel savunma şirketleriyle ortak olacağı “temel kurallar ve varsayımlar” sağladığını söyledi. “Amacımız Avustralya endüstrisi dokusunda iç içe olmak” dedi. “Triton’a ve üzerinde çalıştığımız diğer projelere fayda sağlayan bir teknoloji tabanı oluşturmak istiyoruz.”

Avustralya Savunma Bakanı Steven Ciobo hükmet basın bülteninde , “bilindiği üzere, müttefik hükumetlerden savunma kabiliyeti aldığımızda, Avustralya şirketleri için fırsatların kilitlenmesi zordur. Ancak, sanayi tabanımızı büyütmek ve güçlendirmek için bu yatırımı güçlendirmeye olan bağlılığımız değişmez” dedi.

Haziran 2018’de, Avustralya hükumeti altı MQ-4C Triton İHA’sı tedarik etme taahhüdünü belirtti. Platformların 2020’lerin ortalarında faaliyete geçmesi planlanıyor. vustralya, bu platformlardan ilki ve ilgili işletme üslerini teslim etmek için Northrop Grumman ile sözleşme imzaladı ve bu yılın sonunda ikinci İHA’nın tedarik edilmesi için onay bekleniyor. Programın toplam değerinin yaklaşık 5 milyar dolar olması bekleniyor.

Avustralya’nın AIC politikası, hükumetin iç savunma sanayi kapasitesini geliştirme planının merkez parçalarından birini oluşturuyor.

MQ-4C Triton İnsansız Hava Aracı

Northrop Grumman’ın kendini kanıtlamış bir platform olan RQ-4 Global Hawk İHA üzerinden geliştirdiği MQ-4C Triton İHA, geniş okyanus ve kıyı bölgelerinde gerçek zamanlı istihbarat, gözetim ve keşif (ISR) kabiliyeti sağlıyor.

ABD Donanması için inşa edilmiş olan MQ-4C Triton, deniz ISR devriyesi, istihbarat sinyalleri, arama kurtarma ve haberleşme rölesi de dahil olmak üzere çok çeşitli görevleri destekleyecektir. Triton, bir seferde 24 saatin üzerinde, 16 kilometreden daha yüksek irtifalarda, 15,186 kilometre operasyonel mesafeyle uçabiliyor.

İlgini Çelebilir!

Kraliyet Donanması’nın F-35B’leri ilk kez HMS Queen Elizabeth’e konuşlandı

Kraliyet Donanması’nda görev yapan pilotlar Wing Cdr. Adam Curd ve Lt. Cdr. Matt Foo…