Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Deniz Piyadeleri ilk JLTV’yi kabul etti

Deniz Piyadeleri ilk JLTV’yi kabul etti

0

Amerika Birleşik Devletleri Deniz Piyade Kolordusu, yıllarca süren test, onay ve final üretimin ardından ilk JLTV’yi (Joint Light Tactical Vehicle-Müşterek Hafif Taktik Araç) resmen kabul etti. 28 Şubat’ta Twitter’da yayınlanan bir dizi yazı ilk JLTV’nin resmen denizcilerin elinde olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz haftalarda yayınlanan basında çıkan haberlere göre, Deniz Piyadeleri mayıs ayının sonuna kadar ülke genelinde eğitim merkezlerinde (Batı Piyade Okulu, Doğu Piyade Okulu ve Motorlu Taşımacılık Bakım Eğitim Şirketi dahil)  birimleri desteklemek için ilk 55 aracını kullanacak, Hafif Taktik Araçlar Deniz Program Yöneticisi Andy Rodgers. Operasyonel kuvvetlerde yaygınlaşması 2019’un yaz aylarını bulacak. ABD Ordusu toplam 49.000 JLTV satın almayı planlıyor. Bu araçların 9.091 adedini ise Deniz Piyadeleri’nin alması planlıyor.

JLTV, ordunun filosuna giren en yeni araç. JLTV, ordu harekatlarının çoğunu, genel amaçlı, ağır silah taşıyıcı, yakın savaş silahı taşıyıcısı ve yardımcı araç olmak üzere dört görev paketi yapılandırmasıyla çoğu Humvee’nin yerini alacak. Ancak JLTV kar küreyici Humvve’lerin yerini almayacak.  JLTV, Humvee’ye benzer iki veya dört kişilik bir mürettebatı ve silahçıyı taşıyor. JLTV mayına dayanıklı ve pusuya karşı korumalı (MRAP) arazi aracına benzer bir korumayı MRAP’ın üçte ikisi ağırlığı ile sağlayabiliyor. 6,4 ton ağırlığındaki JLTV, 120km/sa maksimum hıza erişebiliyor ve 480km maksimum menzile sahip.

 

ABD Ordusu 6 binden fazla JLTV siparişi verdi

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD’den Yunanistan’a ortak fırkateyn üretim teklifi

Defense News’e göre Yunanistan’daki üst düzey ABD’li diplomat yaptığı aç…