Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri P-8A Poseidon, Rus savaş gemisini Typhoon savaş uçağı eşliğinde gözetledi

P-8A Poseidon, Rus savaş gemisini Typhoon savaş uçağı eşliğinde gözetledi

0

Birleşik Krallık Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait P-8 Poseidon deniz karakol uçağı, Kuzey Denizi’nde Rus savaş gemisini gözetleyerek ilk operasyonel görevini tamamladı.

Kinloss Barracks istasyonunda bulunan 120. Filodan bir P-8A Poseidon, Kuzey Denizi’nden geçmekte olan Rus savaş gemisi Vasily Bykov’un uzun süreli gözetimini tamamladı.

P-8A Poseidon ZP801’den çekilmiş Vasily Bykov’un 03/08/2020 tarihinde Kuzey Denizi’nden yaptığı geçişin görüntüsü

P-8A Poseidon bunu, Lossiemouth merkezli Typhoon Fighters ve Brize Norton’da bulunan VIP Voyager tanker uçağının desteğiyle yaptı.

RAF P-8A Poseidon, Vasily Bykov’un üzerinden uçarken

Savunma Bakanı Barones Goldie bahsi geçen haber hakkında şunları söyledi: “Giderek istikrarsız hale gelen sürekli meydan okuma ve rekabet dünyasında, Birleşik Krallık Silahlı Kuvvetleri’nin tehditleri nerede ortaya çıkarsa çıksın karşılayacak en son teknolojiye sahip olması önemlidir. Kraliyet Donanması ile birlikte çalışan yeni Poseidon uçağımızın görüntüsü, İngiltere’nin sularını herhangi bir saldırıya karşı korumaya hazır olduğunu gösterdi.”

Mareşal Ian Duguid ise  “Yeni nesil Kraliyet Hava Kuvvetleri gerçekleşirken aynı zamanda gelişmeye devam ediyor. Poseidon uçağı, bu gelişimin önemli bir parçası ve dahil olan herkes tarafından gerçekleştirilen sıkı çalışmanın kanıtıdır. Poseidon’un Rus deniz faaliyetlerini izleme misyonu, denizleri ve gökyüzünü korumak için Kraliyet Donanması ve NATO müttefiklerimizle birlikte Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin  deniz güvenliğine nasıl katkıda bulunabileceğini gösteriyor.” dedi.

RAF P-8A Poseidon ve Typhoon, Vasily Bykov’un üzerinden uçarken

İlgili Olarak:

Birleşik Krallık’ın P-8 Poseidon’u NATO tatbikatına katıldı

Araştırmayı seviyor, yabancı dil öğrenmeye istekli ve dili etkin kullanmayı amaçlıyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Yerli GÖKTUĞ Hava-Hava Füzesinin test uçuşları devam ediyor

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen GÖKTUĞ Hava-Hava Füzesinin test uçuşları devam ediyor…