Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Pakistan, Hindistan’ın S-400 alımından endişeli

Pakistan, Hindistan’ın S-400 alımından endişeli

0

Pakistan Dışişleri Bakanlığı tarafından 23 Ocak Perşembe günü düzenlenen haftalık basın toplantısında yapılan açıklamada, Hindistan’ın S-400 hava savunma sistemini satın almasının bölgede gereksiz bir silahlanma yarışına yol açabileceği söylendi.

Sözcü Aişa Farooqui, basın toplantısında Hindistan’ın S-400 alımı ile ilgili yöneltilen soruya karşılık olarak S-400 HSS’den her zaman endişe duyduklarını, bölgedeki gereksiz silahlanma yarışına yol açacağı ve güç dengesini etkileyeceği için bölgesel istikrara zarar vereceğini söyledi.

Hindistan, S-400 alımı için Rusya ile ilk imzayı 2016 yılında attı ve Hindistan Savunma Devlet Bakanı Subhaş Bhamre, sistemin, hava savunma bakımından savunmasız alanlara veya noktalara hava savunması sunacağını söyledi.

Mayıs 2018’de Hindistan ve Rusya, Hindistan Hava Kuvvetleri’ne bağlı birliklere konuşlandırılacak S-400 Triumf HSS’nin satın alınması için yaklaşık 400 milyar Rupi (5.92 milyar $) değerinde bir anlaşma imzalayarak görüşmeleri tamamlamıştı.

Projeden sorumlu Misyon Başkan Yardımcısı Roman Babuşkin, S-400 hava savunma sistemlerinin üretimine başlanıldığını, sistemin ilk partisinin bu yıl Ekim ayına kadar teslim edileceğini ve kalan partilerin 2023 yılına kadar Hint Hava Kuvvetleri’ne (IAF) teslim edilmesini beklediğini aktardı.

İlgini Çelebilir!

Bayraktar: “AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı’nda 6 yapay zeka bilgisayarı bulunacak”

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı’…