Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Polonya’nın ilk F-35A’ları 2024’te teslim edilecek

Polonya’nın ilk F-35A’ları 2024’te teslim edilecek

0

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak, Polonya Radyosu’nda verdiği röportajda, Polonya’nın sipariş etmeyi planladığı ilk F-35 savaş uçağının “2024’te hazır” olacağını söyledi.

Savunma Bakanı Mariusz açıklamasında F-35A savaş uçaklarının tedarikine yönelik yapılacak anlaşmanın gelecek hafta imzalanacağını ifade etti. Anlaşma 32 adet F-35’i kapsayacak ve müzakere süreci neredeyse sonuçlandı. Błaszczak, F-35’lerin teslimatı sonrası Polonya Hava Kuvvetlerine hava üstünlüğü sağlayacağını vurguladı ve önemini 2000’lerin başında envantere giren F-16’lar ile karşılaştırdı.

Błaszczak’a teslimatların ne zaman olacağı sorulduğunda, Polonya’nın ilk F-35’lerinin 2024’te hazır olacağını beklediğini söyledi.

Błaszczak, F-35’lerin teslimatı sonrası Polonya Hava Kuvvetleri’ne istihbarat ve hakimiyet kabiliyetlerini kazandıracağını belirtti. Yetkili, Polonya ve ABD’nin arasının çok iyi olması nedeniyle bu tür bir siparişin mümkün olduğunu da belirtti. Ayrıca, F-35 ihalesinin, Polonya Hava Kuvvetleri’nin MiG-29’ların değiştirilmesi bağlamında özellikle önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

Anlaşmanın maksimum değeri 6,5 milyar dolar olarak belirlendi. Nihai miktar muhtemelen bundan daha düşük olacak ve gayri resmi tahminler yaklaşık 4 milyar dolar değerinde olacağı yönünde. Birincil FMS anlaşması, ayrı sözleşmelere tabi olacak altyapı veya silah satın alımlarını kapsamıyor.

Polonya Savunma Bakanlığı, Polonya’nın getirebileceği potansiyel endüstriyel faydaları güvence altına almak için çok erken aşamada “Loyal Wingman” İHA programına katılmaya istekli olduğunu da açıkladı. Bununla birlikte, F-35 programı söz konusu olduğunda, bu sözleşmelerin doğrudan bağları olmasa bile, Polonya ve ABD merkezli girişimciler tarafından işletmeler arasında ve formül arasında işbirliği anlaşmalarının imzalanması planlanmakta olduğu belirtiliyor.

Lockheed Martin temsilcileri geçen yıl Kielce’de MSPO sergisi sırasında ilk 4 Polonya’ya ait F-35’in 2024’te teslim edilebileceğini söylemişti. Ancak bu F-35’ler Polonya’ya gönderilmeyecek, Arizona’daki Luke Hava Kuvvetleri Üssü’nde eğitim için kalacak.

Kielce etkinliği sırasında Polonya Hava Kuvvetleri’nin ilk F-35A filosunun 2026’ya kadar faaliyete geçeceği, ikincisinin de 2030’a kadar aynı statüye ulaşacağı açıklanmıştı.

Lockheed Martin Aeronautics Photo by Kaszynski

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Mısır ordusu için üretilen AW149 helikopteri ilk uçuşunu yaptı

Mısır Silahlı Kuvvetleri’nin İtalyan Leonardo firmasından sipariş ettiği 8 adetlik A…