Pars 6×6

0
Envanterde Yok

 

PARS 6×6 III Taktik Tekerlekli Zırhlı Muharebe Aracı

Adını bir zamanlar Anadolu’da yaşayan sessiz, çevik ve yırtıcı bir leopar üründen alan PARS III 6X6; düşük ve yüksek yoğunluklu muharebe alanlarında kullanılmak üzere tasarlanmış, benzersiz özellikleri ile kullanıcısına stratejik avantajlar sunan, günümüzün en gelişmiş teknolojilerini barındıran, taktik tekerlekli zırhlı muharebe aracıdır.

25.000 kg azami yüklü ağırlığa sahip olan PARS III 6X6, dizel bir motorla donatılmıştır. 100 km/s hıza ulaşabilen araç %60 dik, %30 yan eğimde hareket edebilmekte, 70 cm yüksekliğinde dik engel ve 175 cm uzunluğunda hendek geçebilmektedir. Motor yerleşimi ve gözetilen dengeli tasarım sayesinde araç, birbirine çok yakın aks yüklerine sahiptir. Bu tasarım yaklaşımı; araca gevşek ve yumuşak zeminde dahi rahat hareket edebilme, yüksek hızlarda artan yol tutuşu ve kısa frenleme mesafesi gibi kabiliyetleri kazandırmıştır. Aracın aksları gerektiğinde kilitlenebilmektedir. Merkezi teker şişirme sisteminin yeteneği, farklı arazi koşullarında sürücüye lastik basınçlarını ayarlama imkânı verir.

Sınıfının en yüksek teker gezinme hareketine ve en düşük dönüş yarıçapına sahip aracı.

Sınıfındaki en yüksek teker gezinme hareketine sahip tam bağımsız hidropnömatik süspansiyon sistemi, farklı yol koşullarında en iyi yol tutuşunu sağlar. Birinci ve üçüncü akstan dönüş sistemi ile PARS III 6X6, sınıfındaki en düşük dönüş çapına sahiptir. Yüksek hızlarda üçüncü akstaki yönlendirme sistemini kilitleme özelliği, ABS sistemi ve motor freni sürüş güvenliğini arttıran özelliklerdir.

Aracın ön kısmında bulunan iki kişilik sürücü kabini ve 180° yatay görüş açısı, yüksek sürüş güvenliği ve konforu sağlamaktadır. Geniş cam periskopları, aracın ön ve arkasında konumlanmış gece ve gündüz kameraları, sürücü ve komutana daha geniş görüş alanı vermektedir. Azami 9 personelin yerleştirilebildiği araçta, kapı-kapaklar, personel koltukları, silah tutucuları ve iç aydınlatma elemanları araç personelinin de konforunu sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. 700 km üzerinde menzili olan PARS III 6X6, patlamaya ve delinmeye karşı özel önlemler alınmış yakıt tanklarına sahiptir. Acil durumlara karşı zırh altında yedek yakıt tankı mevcuttur. Tekerleklerin içine yerleştirilen katı diskler, patlak lastikle yol alabilme imkanı sağlar.

PARS III 6X6 gövdesi, modüler tasarıma sahip zırh sistemleri sayesinde kullanıcı tarafından istenilen koruma seviyesine getirilebilmektedir. Gövde formu, karın altı yapısı, taban plakaları ve araç için özel geliştirilen mayın korumalı koltuklar, personeli yüksek seviyeli mayın tehdidine karşı koruyacak şekilde tasarlanmıştır. PARS III 6X6; koruma seviyesi ile hem personel taşıma amacıyla üretilen mayın korumalı kamyonların koruma seviyesine sahip olmakta hem de modern bir zırhlı muharebe aracında beklenen kabiliyetleri bünyesinde bulundurarak farklılığını ortaya koymaktadır.

PARS III 6×6 aracına entegre edilmiş iklimlendirme sistemi bulunmaktadır. Bu sistemin benzerlerinden en büyük farkı, çöl koşullarında bile, aracın iç ortam sıcaklığını +25 °C seviyesine getirebilmesidir. Araç alt sistemlerinin, mayın korumalı gövdeye modüler olarak bağlanması, bakım ve değişim kolaylığı sağlamaktadır. Özellikle yürüyen aksam ve güç aktarma sistemlerinin bakım ve değişimindeki bu kolaylık aracı benzerlerinden üstün kılar. 60 dakikadan daha az bir sürede sökülüp takılabilen güç grubu mimarisi dikkat çekici bir yetenek olarak kullanıcıya sahada motor değiştirme avantajını kazandırır.

PARS III 6X6; kara, hava (C130 nakliye uçağı), deniz ve demir yolu ile taşınabilmektedir.

Üretici: FNSS

Göreve Özgü Özellikler

  • Şoför/Komutan için mevcut durum bilgisi sağlayan önde ve arkada iki adet termal kamera ve üç adet CCD gündüz kameraları
  • Ön ve arka akslardan direksiyon kontrolü
  • Tüm tekerleklerden tahrikli
  • Kilitlenmeyi önleyen fren sistemi (ABS)
  • Merkezi lastik şişirme sistemi (CTIS)
  • Entegre edilmiş yaşam destek kiti
  • Ortak parça kullanımına olanak veren modüler tasarım
  • Bağımsız ve hidropnömatik süspansiyon
  • Her lastikte, patlak halde sürüş imkanı veren katı disk (Run Flat)
  • Entegre yardımcı güç ünitesi (APU)

 

Teknik Özellikler

Azami Yüklü Ağırlık

Motor

Mürettebat Kapasitesi

Uzunluk

Genişlik

Yükseklik(Gövde)

Havada Nakil

Transmisyon

EURO 3 Güç Paketi

Aks Sayısı

Kullanılan Aks Sayısı

Döndürülebilen Aks Sayısı

Transfer Kutusu

Süspansiyon Sistemi

Fren (Servis)

Fren (Park)

Elektrik Sistemi

Lastik Tipi

Azami Yol Hızı

Kontrollü Hız

Suda Yüzme Hızı

Azami Yol Menzili

Yaklaşma Açısı

Uzaklaşma Açısı

Azami Meyil Tırmanma

Azami Yan Meyil

Dik Engel Aşma

Hendek Aşma

Dönüş Yarıçapı

25.000 kg

Dizel

8

< 7 m

< 3 m

< 2.5 m

C130H, A400, C17, C5

Tam Otomatik 6 İleri

F34 Yakıtı, JPB

3

Tümü

1,3

2 Hızlı

Çift Salıncaklı Bağımsız

Tüm Tekerlerde Hidrolik

Mekanik Yaylı ve Hidrolik

MIL STD 1275

14.00 R20

100 km/s

3 km/s

8 km/s (2x Su Jeti )

700+ km

50°

40°

%60

%30

0.70 m

1.75 m

< 7 m

 

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

TOMA | Katmerciler

Katmerciler, güvenlik güçlerinin çeşitli tip ve özellikteki Toplumsal Olaylara Müdahale Ar…