PARS III 8×8 TTZMA

0
Envanterde Yok

 

PARS III 8×8 Taktik Tekerlekli Zırhlı Muharebe Aracı

Adını bir zamanlar Anadolu’da yaşayan sessiz, çevik ve yırtıcı bir leopar türünden alan PARS ailesi, düşük ve yüksek yoğunluklu muharebe alanlarında kullanılmak üzere tasarlanmış, benzersiz özellikleri ile kullanıcısına stratejik avantajlar sunan, yapısında günümüzün en gelişmiş teknolojilerini barındıran, taktik tekerlekli zırhlı muharebe araçlarıdır.

30.000 kg azami yüklü ağırlığa sahip olan PARS III 8X8, dizel motorla donatılmıştır. 100 km/s hıza ulaşabilen araç %60 dik, %30+ yan eğimde hareket edebilmekte, 70 cm yüksekliğinde dik engel ve 200 cm uzunluğunda hendek geçebilmektedir. Motor yerleşimi ve gözetilen dengeli tasarım sayesinde araç, birbirine çok yakın aks yüklerine sahiptir. Bu tasarım yaklaşımı; araca gevşek ve yumuşak zeminde dahi rahat hareket edebilme, yüksek hızlarda artan yol tutuşu ve kısa frenleme mesafesi gibi kabiliyetleri kazandırmıştır. 8X8 sürüş özelliğine sahip aracın tüm aksları gerektiğinde kilitlenebilmektedir. Merkezi teker şişirme sistemin yeteneği, farklı arazi koşullarında sürücüye lastik basınçlarını ayarlama imkanı verir.

Sınıfının en yüksek teker gezinme hareketine ve en düşük dönüş yarıçapına sahip aracı

Sınıfındaki en yüksek teker gezinme hareketine sahip tam bağımsız hidropnömatik süspansiyon sistemi farklı yol koşullarında en iyi yol tutuşunu sağlar. Tüm akslardan dönüş sistemi ile PARS III 8X8, 8 m’lik dönüş yarıçapıyla, sınıfındaki en düşük dönüş çapına sahiptir. Yüksek hızlarda üçüncü ve dördüncü akslardaki yönlendirme sistemini kilitleme özelliği, ABS sistemi ve motor freni sürüş güvenliğini arttıran özelliklerdir.

Aracın ön kısmında bulunan iki kişilik sürücü kabini ve 180° yatay görüş açısı, yüksek sürüş güvenliği ve konforu sağlamaktadır. Geniş cam periskopları, aracın ön ve arkasında konumlanmış gece ve gündüz kameraları, sürücü ve komutana daha geniş görüş alanı vermektedir.

700 km üzerinde menzili olan PARS 8×8, patlamaya ve delinmeye karşı özel önlemler alınmış yakıt tanklarına sahiptir. Acil durumlara karşı zırh altında yedek yakıt tankı mevcuttur. Tekerleklerin içine yerleştirilen katı diskler, patlak lastikle yol alabilme imkanı sağlar. Araç önünde 13 ton kapasiteli bir kurtarma vinci bulunmaktadır.

PARS 8×8 gövdesi, modüler tasarıma sahip zırh sistemleri sayesinde kullanıcı tarafından istenilen koruma seviyesine getirilebilmektedir. Gövde formu, karın altı yapısı, taban plakaları ve araç için özel geliştirilen mayın korumalı koltuklar, personeli mayın tehdidine karşı koruyacak şekilde tasarlanmıştır. PARS 8×8 koruma seviyesi ile, hem personel taşıma amacıyla üretilen mayın korumalı kamyonların koruma seviyesine sahip olmakta hem de modern bir zırhlı muharebe aracında beklenen kabiliyetleri bünyesinde bulundurarak farklılığını ortaya koymaktadır.

Araç alt sistemlerinin, mayın korumalı gövdeye modüler olarak bağlanması, bakım ve değişim kolaylığı sağlamaktadır. Özellikle yürüyen aksam ve güç aktarma sistemlerinin bakım ve değişimindeki bu kolaylık aracı benzerlerinden üstün kılar. 60 dakikadan daha az bir sürede sökülüp takılabilen güç grubu mimarisi dikkat çekici bir yetenek olarak kullanıcıya sahada motor değiştirme avantajını kazandırır.

PARS III 8X8; kara, hava (A400, C17 & C5), deniz ve demir yolu ile taşınabilmektedir.

Göreve Özgü Özellikler

  • Şoför/Komutan için mevcut durum bilgisi sağlayan önde ve arkada iki adet termal ve CCD gündüz kameraları.
  • Tüm tekerleklerden direksiyon kontrolü
  • Tüm tekerleklerden tahrikli
  • Kilitlenmeyi önleyen fren sistemi (ABS)
  • Merkezi lastik şişirme sistemi (CTIS)
  • Her lastikte, patlak halde sürüş imkanı veren katı disk (Run Flat)
  • Entegre yardımcı güç ünitesi (APU)
  • Entegre edilmiş yaşam destek kiti
  • Ortak parça kullanımına olanak veren modüler tasarım
  • Yükseklik ayarlanabilir bağımsız hidropnömatik süspansiyon sistemi

PARS III 8X8 Teknik Özellikler

Genel Bilgiler

Azami Yüklü Ağırlık 30.000 kg
Motor Dizel
Mürettebat Kapasitesi 9+3
Uzunluk < 8 m
Genişlik < 3 m
Yükseklik (Gövde) < 2.4 m
Havada Nakil A400, C17 ve C5
Transmisyon Tam Otomatik 6 İleri 1 Geri
NATO’nun Tek Yakıt Konseptine Uygun EURO 3 Güç Paketi F34 Yakıtı, JPB
Aks Sayısı 4
Kullanılan Aks Sayısı Tümü
Döndürülebilen Aks Sayısı 1,2,3,4
Transfer Kutusu 2 Hızlı
Süspansiton Sistemi Yarı Otomatik, Pnomatik Bilgisayar, Kontrollü ve Ayarlanabilir
Fren Sistemi
     Servis Tüm tekerlerde Hidrolik ve ABS’li
    Park Aktarma Organlarına Entegre, Mekanik Yaylı ve Hidrolik Kontrollü
Elektrik Sistemi MIL STD 1275, MIL STD 461

 

Hareket Kabiliyeti

Azami Yol Hızı  100 km/s
Kontrollü Hız 3 km/s
Yüzme Opsiyonel
Azami Yol Menzili 700+ km
Yaklaşma Açısı 50o
Uzaklaşma Açısı 40o
Azami Meyil Tırmanma %60
Azami Yan Meyil %30
Dik Engel Aşma 0.70 m
Hendek Aşma 2.00 m
Dönüş Yarıçapı < 8 m

Kaynak

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

TOMA | Katmerciler

Katmerciler, güvenlik güçlerinin çeşitli tip ve özellikteki Toplumsal Olaylara Müdahale Ar…