Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Polonya çok sayıda ”Orlik” İHA satın alıyor.

Polonya çok sayıda ”Orlik” İHA satın alıyor.

0

Polonya ordusu 40 adet ”Orlik PGZ-19R” kısa menzilli taktik İnsansız Hava Aracı (İHA) sipariş etti.

Polonya Savunma Bakanlığı tarafından 30 Kasım’da yapılan açıklamada anlaşma maliyetinin yaklaşık 209 milyon dolar civarında olduğu belirtildi. Anlaşma kapsamında opsiyonel olarak +20 adetlik ”Orlik PGZ-19R’de” tedarik seçeneği bulunuyor.

Planlanan takvime göre ilk insansız hava araçları ve eğitim simülasyonlarının Polonya ordusuna 2021’de teslim edilmesi öngörülüyor.

8 adet Orlik PGZ-19R taktik İHA sistemi paketi içerisinde yaklaşık 40 insansız hava aracı bulunuyor. Bir sistem ile birlikte 5 adet PGZ-19R insansız hava aracı ve sensörleri, bir adet yer kontrol istasyonu (GCS) ve bir adet birincil uydu bağlantı iletişim paketi teslim edilecek.

PGZ-19R, WZL-2 (Wojskowe Zaklady Lotnicze) ve PIT-Radwar ortaklığında Kara Kuvvetleri Komutanlığı için keşif amaçlı dizayn edildi. WZL-2, proje lideri ve İHA’yı entegre etmekten sorumlu. PIT-Radwar’ın sorumlu olduğu alan ise yer kontrol istasyonunu kapsıyor.

”Orlik PGZ-19R” yüksek-nitelikli bilgileri gerçek zamanlı olarak anlık iletebilir ve kalkış noktasına göre önemli mesafelerde çalışabilir. PGZ-19 hibrid motorlu mancınık fırlatmalı kalkış sistemi tarafından fırlatılır. Maksimum kalkış ağırlığı 20 kilogram yük ile birlikte 80 – 90 kg arasında.

WZL-2’nin verdiği bilgiye göre seyir hızı 120 ile 180 km/h arasında, operasyonel menzili 150 kilometre civarında. Havada 12 saate kadar kalabilen PGZ-19’un uzunluğu 3.1 metre, kanat açıklığı ise 5,25 metre.

 

 

İlgini Çelebilir!

İran Ordusu’nun yeni Silahlı İnsansız Hava Aracı ”Mohajer 6”

İran Ordusu SİHA Envanterini Genişletmeye Devam Ediyor İran Ordusu Kara Kuvvetleri 17 Temm…