Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Polonya çok sayıda ”Orlik” İHA satın alıyor.

Polonya çok sayıda ”Orlik” İHA satın alıyor.

0

Polonya ordusu 40 adet ”Orlik PGZ-19R” kısa menzilli taktik İnsansız Hava Aracı (İHA) sipariş etti.

Polonya Savunma Bakanlığı tarafından 30 Kasım’da yapılan açıklamada anlaşma maliyetinin yaklaşık 209 milyon dolar civarında olduğu belirtildi. Anlaşma kapsamında opsiyonel olarak +20 adetlik ”Orlik PGZ-19R’de” tedarik seçeneği bulunuyor.

Planlanan takvime göre ilk insansız hava araçları ve eğitim simülasyonlarının Polonya ordusuna 2021’de teslim edilmesi öngörülüyor.

8 adet Orlik PGZ-19R taktik İHA sistemi paketi içerisinde yaklaşık 40 insansız hava aracı bulunuyor. Bir sistem ile birlikte 5 adet PGZ-19R insansız hava aracı ve sensörleri, bir adet yer kontrol istasyonu (GCS) ve bir adet birincil uydu bağlantı iletişim paketi teslim edilecek.

PGZ-19R, WZL-2 (Wojskowe Zaklady Lotnicze) ve PIT-Radwar ortaklığında Kara Kuvvetleri Komutanlığı için keşif amaçlı dizayn edildi. WZL-2, proje lideri ve İHA’yı entegre etmekten sorumlu. PIT-Radwar’ın sorumlu olduğu alan ise yer kontrol istasyonunu kapsıyor.

”Orlik PGZ-19R” yüksek-nitelikli bilgileri gerçek zamanlı olarak anlık iletebilir ve kalkış noktasına göre önemli mesafelerde çalışabilir. PGZ-19 hibrid motorlu mancınık fırlatmalı kalkış sistemi tarafından fırlatılır. Maksimum kalkış ağırlığı 20 kilogram yük ile birlikte 80 – 90 kg arasında.

WZL-2’nin verdiği bilgiye göre seyir hızı 120 ile 180 km/h arasında, operasyonel menzili 150 kilometre civarında. Havada 12 saate kadar kalabilen PGZ-19’un uzunluğu 3.1 metre, kanat açıklığı ise 5,25 metre.

 

 

İlgini Çelebilir!

Meteksan Savunma’nın C-Bant İHA Veri Bağı ilk kez IDEF 2019’da

Meteksan Savunma’nın Veri Bağı Ürün Ailesi, C-Bant İHA Veri Bağı ile Genişliyor OMTAS ve U…