Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Pakistan, Milli Muharip Uçak (MMU) TFX ile İlgileniyor

Pakistan, Milli Muharip Uçak (MMU) TFX ile İlgileniyor

0

Türkiye ile son yıllarda savunma sistemlerinde işbirliğini artıran Pakistan’ın şimdi de Milli Muharip Savaş Uçağı (MMU) TFX ile ilgilendiği iddia edildi. Indian Defence sitesinde yer alan habere göre Pakistan, Çin’in 5. nesil çok amaçlı savaş uçağı J-31 ile birlikte TUSAŞ’ın ana yüklenicisi olduğu Milli Muharip Savaş Uçağı (MMU) TFX ile ilgileniyor.

Savunma sistemlerinde verdiği büyük ölçekli siparişler ve iki ülkenin sahip olduğu güçlü bağlar Pakistan’ın, Türkiye’nin yeni nesil savaş uçağı projesi olan TFX’te potansiyel bir ortak olarak ifade edilmesinde etkili olmuştur.

Sitede yer alan habere göre seçilecek platformun Pakistan Hava Kuvvetleri’nin 5. Nesil savaş uçağı geliştirme projesi olan ‘PAF Project Azm’ için temel olacağı iddia edildi. Yine habere göre önümüzdeki süreçte hangi platformun seçileceği konusunda resmi makamlarca bir açıklama yapılacak.

Yine Indian Defence sitesinde yer alan haberde, Pakistan Hava Kuvvetleri’nin 5. Nesil savaş uçağı geliştirme projesi olan ‘PAF Project Azm’ için JF-17 savaş uçağının stealth (hayalet) versiyonunu temel alan bir platform üzerine çalışmalar yapılması da gündemde.

Çin’in Shenyang J-31 Bir Adım Önde

Pakistan’ın Çin ile birlikte geliştirdikleri JF-17 Thunder savaş uçaklarında kullanılan Rus Klimov RD-93 motorlarının şu an uçan J-31’lerde kullanılıyor olması da Pakistan Hava Kuvvetleri için J-31’leri öne çıkarmakta. Türkiye’nin yeni nesil savaş uçağı projesi olan TFX’in ise henüz belirli bir olgunluğa erişmemiş olması ise yapılacak olası bir tercihte handikap olarak görülmekte.

Çin’in 5. Nesil Çok Rollü Savaş Uçağı ‘SHENYANG J-31’

Shenyang J-31( FC-31)  Çin’in çift motorlu, 5. nesil çok rollü savaş uçağıdır. J-31savaş uçağı ilk uçuşunu Kasım 2012 tarihinde yapmıştı. Amerikalı yetkililer tarafından F-35’in kopyası olduğu ve F-35 projesine dâhil olan bir Avrupa ülkesinden F-35 verileri çalınarak geliştirildiği iddia edilen J-31; Çin uçak sanayinin F-35’e rakip olarak ürettiği çok rollü bir avcı uçağıdır. J-31 sahip olduğu çift motor ve uçak gemilerine iniş kabiliyeti ile F-35’den farklılık göstermektedir.

Çin, Shenyang J-31 5. nesil çok rollü savaş uçağı ile öncelikle Çin Hava Kuvvetlerinin ve Çin uçak gemilerinin savaş uçağı ihtiyacının karşılanmasını ve daha sonra başka ülkelere ihraç edilmesini planlanmakta.

Shenyang J-31’in Genel Özellikleri:

Mürettebat: 1
Uzunluk: 17.3 m
Yükseklik: 4.8 m
Kanat açıklığı: 11.5 m
Maksimum kalkış ağırlığı: 28,000 kg
Güç ünitesi: 2 × RD-93 85 kN (19,000 lbf)
Maksimum hız: ) 1.8 Mach (2,200 km/h
Muharebe yarıçapı: 1250 km dâhili yakıtla veya 2000 km harici yakıt tanklarıyla

STM ile Pakistan arasından imzlanan siber güvenlik alanında işbirliği haberimizin detayları için tıklayınız.

STM’den siber güvenlikte kritik imza

 

Çin’in yeni nesil savaş uçağı Chengdu J-20’ye ilk bakış

 

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

İlgini Çelebilir!

Orman Bakanlığı’nın T-70 siparişleri TSK ve Jandarma’ya kaydırıldı

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ’den (T…