Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Preveze sınıfı denizaltılar modernize edilecek

Preveze sınıfı denizaltılar modernize edilecek

0

Preveze Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu Sözleşmesi Savunma Sanayii Başkanlığı ile STM-ASELSAN-HAVELSAN-ASFAT İş Ortaklığı arasında imzalandı.

Preveze Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu Sözleşmesi, Savunma Sanayii Başkanlığı ile STM-ASELSAN-HAVELSAN-ASFAT İş Ortaklığı arasında imzalandı. SSB’de gerçekleştirilen imza törenine, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Genelkurmay Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve projede görev alacak şirketlerin temsilcileri katıldı.

 

Proje kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterinde bulunan dört adet Preveze sınıfı denizaltının mevcut sistemleri yenilenecek ve denizaltılar deniz harekâtı kapsamında yeni kabiliyetler kazanacak. Modernize edilecek dört denizaltı; sırasıyla 2023, 2024, 2026 ve 2027 yıllarında hizmete girecek.

Satıhta 1454 ton ağırlığa sahip olan Preveze Sınıfı Denizaltıların ilki TCG-Preveze (S-353) Temmuz 1994’de Türk Deniz Kuvvetleri’nde hizmete girdi. Toplam 44 personelin görev aldığı denizaltıda 8 adet 533mm torpido tüpü yer alıyor. 14 adet torpido taşınabilen denizaltı su üstü ve kıyı hedefleri için Sub Harpoon (Türkiye’de UGM 84 Block 1C Sub Harpoon ) gemisavar füzeleri kullanabiliyor.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Type 31 fırkateynleri için MTU çözümleri devrede

Rolls-Royce, Kraliyet Donanması’nın Type 31 fırkateynleri için MTU tahrik sistemleri…